Ege beşik gibi sallanıyor

Bir süredir 'deprem fırtınası' yaşanan Ege Denizi'nde dün saat 03.43'de 5.3, saat 06.02'de 3.0 ve saat 09.12'deyse 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İZMİR/HAKKÂRİ - Bir süredir 'deprem fırtınası' yaşanan Ege Denizi'nde dün saat 03.43'de 5.3, saat 06.02'de 3.0 ve saat 09.12'deyse 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir sahiliyle Yunanistan'ın Sakız ve Midilli adalarından da hissedilen sarsıntılar heyecan yarattıysa da can veya mal kaybı olmadığı belirtildi. Artçı sarsıntılar sürerken basın kuruluşlarını arayan İzmirliler depremin merkez üssünü öğrenmeye çalıştı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, "Son günlerde kayıtlarımızda Seferihisar bölgesinde 1 ile 4 büyüklüğü arasında korkunç sayıda deprem var. Bu deprem fırtınasının göstergesi. Ancak bunların büyüklüğü fazla olmadığı için hissedilmiyor. Faylarda enerji boşalımı söz konusu. Ege Denizi'ndeyse hissedilen bir aktiflik söz konusu" dedi.
Şemdinli de sallandı
Dün saat 11.08'de Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde de 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Can ve mal kaybı yaratmayan deprem kısa süreli paniğe neden oldu. (aa, dha)