Ege Cansen: Din trafiği de düzenlemeli

Ege Cansen: Din trafiği de düzenlemeli
Ege Cansen: Din trafiği de düzenlemeli
Hürriyet yazarı Ege Cansen bugünkü köşesinde ilginç bir tartışmayı gündeme getirdi: Halkının ezici çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede, sürücülerin İslami bir şekilde araç kullanmaları gerekir. Netice itibariyle dinler, bu dünyayı düzene sokmak için vardır.

Radikal.com.tr - Hürriyet yazarı Ege Cansen bugünkü köşesinde ilginç bir tartışmayı gündeme getirdi: Halkının ezici çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede, sürücülerin İslami bir şekilde araç kullanmaları gerekir. Netice itibariyle dinler, bu dünyayı düzene sokmak için vardır.

Ege Cansen'in "Trafik şeriatı" başlıklı yazısı şöyle:


Halkının ezici çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede, sürücülerin İslami bir şekilde araç kullanmaları gerekir.

Çünkü netice itibariyle dinler, bu dünyayı düzene sokmak için vardır. Şeriat, yani ayet, hadis ve icmâ-i ümmet esaslarına dayanan din kuralları bu dünya için geliştirilmiştir. Tanrı buyruğu bunun için yeryüzüne indirilmiştir. Dini irşatlar, zamanlar üstüdür. Dolayısıyla İslam ’ın günümüzün trafik düzeni hakkında da emirleri vardır ve olmalıdır. Bu emirlere uymayanların da kusurlu veya günahkâr sayılmaları gerekir. Öyle ise, Müslümanlar “trafik günahı” işlemekten kaçınmalıdır.


TRAFİK HUTBELERİ
Bir sosyal bilim öğrencisi olarak, genelde dinleri ve özelde İslam’ı anlamak için çok kafa eskittim. Ama ben dindar değil, laik bir insanım. Dolayısıyla benim İslam ve İslami hayatla ilgili yazılarımı lütfen hoşgörüyle okuyun. Talebim şudur: Lütfen din bilginlerimiz, dini mesajların daha can kulağıyla dinlendiği ramazan ayında ve her cuma milyonların dinlediği hutbelerde İslami Trafiği anlatsınlar. Ama öyle “İslam’da kul hakkı esastır, insan hayatı kutsaldır” gibi genellemeler istemiyorum. En az kurban nasıl kesilir, Hac farizası nasıl eda edilir, abdest nasıl alınır, namaz nasıl kılınırı anlattıkları kadar ayrıntılı bir biçimde İslami trafik kurallarını ve bunlara uymayanlara verilecek İslami cezaları tek, tek açıklasınlar. Takva sahipleri bunları bilmek ister.


KIRMIZIDA GEÇMEK MUBAH MIDIR?
İnsanız, sürücü olarak kural ihlali yapabiliriz. Ama herhalde şeriata göre tövbe edip, yani bir daha yapmayacağım diye ant içip kefaret ödememiz gerekir. Soruyorum: Kırmızıda geçmek, yaya geçidi diye bir şeyi tanımamak, hız sınırlamasına uymamak, sürekli şerit değiştirip yolda makas atmak, park edilemez yere park etmek, dörtlüleri yakıp ikinci sıra park etmek, sola-sağa sapmak için, sapma şeridine girmeyip, orta şeritten hızla gidip, son anda direksiyonu dönme şeridinden ilerleyenler üzerine kırmak, öndeki aracı tamponuna değercesine yakın takip etmek, yoğun trafikte sürücüleri selektör yaparak taciz etmek, ters yola girip, doğru yönden gelen aracın sürücüsüne dayılanmak, motosiklete binip yaya kaldırımları yol diye kullanmak, birinci köprü üstünde şerit değiştirmek şeriata göre nedir? Marifet midir? Mubah mıdır? Taksirat mıdır? Günah mıdır? Bunları yapanlar ahirete gittiklerinde kendilerine bu konuda sual sorulacak mıdır? 

Son Söz: Trafikte edebi anlatmayan din, din olmaz.


  http://www.radikal.com.tr/1142664114266410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya abartılı laik düşüncen yalvar yakar olursa. - airen

  Bu da bir görüş,ne var ki sorulan soru ve tabii öneri narsist bir görüşü yansıtıyor.Şöyle de düşünülebilir.Aşırı bir laik görüşü sahiplenmiş,çoğunluğu müslüman olan toplumda,dinin emrettiği görüş terk edildiği için trafik laikleşmiş,insanlar biribirinin haklarını gasp etmeyi mübah hale getirmişlerdir.Dini düşüncenin erdeminde,Müslümanlığınn aydınlığı çerçevinde birbirimi sevmeyi vev saygı duymayı öğrenmeliyiz.Acaba abartılı laik düşünce ahirette,yaşam biçimi haline getirdiği haksızlıklara ne cevap verecektir?.Başına dank eden haksız ve gereksiz uygulamalrı neticesinde iki göz-iki çeşme kurtuluş için yalvarıp,hakkını gasp ettiği insanlardan hakklarını helal etmelerini isteyecek midir?.Yazılan makale karşında ben kendi adıma hakkımı helal etmiyorum.

  İşsizlik - Bratz

  Bazı arkadaşlarımız gündemde yer edinebilmek için ne yapmalıyımı değil nasıl saçmalayıp gündeme oturabilirimi düşünmekte..

  Dinimiz İslâm, her konuda kurallarını getirmiştir. - han123

  Dinimiz, her konuda genel ve özel kurallarını koymuştur. Trafikte de kurallarını koymuştur. Pek çok alim bu konuda ciddi değerlendirmede bulunmuşlardır.

  Bu kadarı da olmaz - nestorm

  Herkes alim, kuran yorumcusu, din bilgini kesildi. Dostlar alışverişte görsün. Biri fark eder de bi yerlere çıkar.Bu yazıyı yazan kişi Kuran'ı okumuş mu ki(sorarsanız kesin okudum standart yalanını söyleyecektir) kalkıp böyle bir şey önerebiliyor? Hakikatten yalakalık mı yoksa çıkarcılık mı yoksa hakikatten bildiğini sanmak mı olay? Okumadığı için kuranı her derde reçete sanıyor arkadaş.. Bir oku bakalım yahu. Hani trafikle ilgili birşey çıkarmak istiyorsan onu eline geçen bütün kitaplardan zorlayarak, yorumlayarak çıkarabilirsin. Budistlerin kitabından bile trafik yasasını çıkarabilirsin istersen. Hakikatten düşmek değil yerlerde bile sürünmenin altında...

  Cok dogru katiliyorum - easyrix

  Kirmizi isigi gecene soralim; neden! Cevap abi yesil di ben gecerken kirmizi oldu. Cezasi ne olacak. Radikal islam ulkelerde kadinlarin diroksyona oturmasi gunah, bir kadin tecavuze ugrarsa edeni serbest olani da obir tarafa gonderiyorlar ama Islam dinide tevbeye gelince af ediliyor.Geleim cezaya kirmizi isikda gecerken birini ezerse ezilenin bileti ceheneme kesiliyor ezene mukkafat. Fakat sayet sofor Hiristiyan ise onun cezasi ne olur ?onu da sunnet etmeli. Yahu Turkiye harika bir ulke emsali gercekden yok.Harika bir fikir "bosuna dememisler balik basdan kokar"

  Trafik yavan bir mesele! Prim yapmaz. - topgay

  Dini çıkarlarına alet edenlerin insanları düşünmek gibi bir zihniyetleri olsaydı, cinselliği namus veya ahlak kalıpları içesinde yargılamak yerine, seks özgürlüğü için mücadele ederdi. Trafik bizim ülkemiz için çağlar ötesi bir mesele. İnsanlar, özellikle erkler hız yapar ve kaza yapar. Adı üstünde kaza. Kaza yani. Tartışılacak, üzerinde durulacak bir şey değil ki. Trafik meselesi bu ülkede prim yapmayacağı için, kimse üzerinde durmaz.

  Ya Ya - jackques

  Bunlar şeriatla imamla camiyle olmaz iyi eğitirseniz toplumu trafikte çözülür her şey çözülür...İşiniz gücünüz zehir üretip sonrada panzehirini satmak...Böle eğitime böle iktidara böle trafik böle halk yerseniz - ki yiyende biziz orası ayrı- ...