Ege Denizi'nde ihlal bu kez insan haklarına!

Ege Denizi'nde ihlal bu kez insan haklarına!
Ege Denizi'nde ihlal bu kez insan haklarına!
Çanakkale'de denize açılan iki genç, Yunan askerlerinden dayak yediğini iddia etti

 

Çağla ERDİNÇ


ÇANAKKALE – Küçükkuyu’dan lastik botla Ege Denizi'ne açılan 26 yaşındaki Onur Çetin ve 25 yaşındaki Burak Bülbül, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından ‘karasularını ihlal ettiniz’ denilerek gözaltına alındı. Yunan askerlerinin kendilerini dövdüğünü iddia eden iki genç denizin ortasına bırakıldı. Çetin ve Bülbül'ü fark eden Türk Sahil Güvenlik ekibi kurtardı.
Edirne'nin Keşan İlçesi'nde oturan Onur Çetin ve Burak Bülbül, iki günlük tatil için Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Küçükkuyu Beldesi'ne gitti. İki arkadaş, akşam satlerinde, lastik botla denize açıldı. İddiaya göre devriye gezen Yunan Sahil Güvenlik ekibi, Kadırga Koyu açığında gençlerin botuna önce ışık tuttu, Yunan karasularını ihlal ettiklerini ileri sürerek silah tehdidiyle tekneye çıkarıp gözaltına aldı.
Yunan Sahil Güvenlik ekibi, Çetin ve Bülbül'ün cep telefonlarına, giyeceklerine ve şahsi eşyalarına el koydu. Teknede 2 saat kadar tuttukları gençleri dövdü. Ardından da tek kürek vererek onları botlarına koyup denizin ortasında bıraktı.


TÜRK SAHİL GÜVENLİK EKİBİ KURTARDI


Bölgede devriye görevi yapan Türk Sahil Güvenlik ekibi, Onur Çetin ve Burak Bülbül'ün botunu fark etti. Yarlarına giden Sahil Güvenlik görevlileri bitkin halde olan Çetin ve Bülbül'ü, kıyıya çıkardı. Küçükkuyu Sağlık Ocağı'nda ilk tedavileri yapılan Onur Çetin ve Burak Bülbül, Edremit Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Tedaviye alınan gençlerden durumu daha iyi olan Onur Çetin, “Böyle bir vahşet görmedik. Allah'tan Türk Sahil Güvenlik ekipleri bizi buldu. Yoksa, şimdi hayatta olmayabilirdik” dedi. (dha)