Ege sarsılıyor: İzmir çevresi fena korktu

Ege Bölgesi'nde art arda hissedilen 5.6, 5.7 ve 5.9 büyüklüğündeki depremler paniğe yol açtı. Seferihisar ve Urla'da bazı eski evler hasar gördü. İzmir ve Manisa'da okullar bir günlüğüne tatil edildi.

İZMİR - Ege Bölgesi, merkezi İzmir Seferihisar açıkları olan 5.6 ve 5.7 ile merkezi Urla Uzunkuyu açıkları olan 5.9 büyüklüğündeki üç depremle sarsıldı. Depremler Ege'nin tümünde hissedilirken, Seferihisar ve Urla'da bazı binalarda hafif hasara neden oldu. Paniğe kapılıp pencerelerden atlayan bazı vatandaşlar da yaralandı. İzmir ve Manisa'da okullar tatil edildi.
Ege'de dün saat 08.45'te 5.7 büyüklüğünde deprem oldu. Sarsıntının merkez üssünün Ege Denizi'nde Seferihisar açıkları olduğu açıklandı. Depremle birlikte vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Okullarda da öğrenciler bahçeye çıkarıldı. Bazı okullarda veliler çocuklarını okuldan alınca eğitime kendiliğinden ara verilmiş oldu. 12.46'da da merkez üssü Urla'ya bağlı Uzunkuyu olan 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
İkinci deprem vatandaşlar arasında iyice panik yarattı. Öğleden sonra İzmir'de okullar tatil edildi. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinde eğitime ara verildi. İzmir'de okullar bugün de tatil.
Ege Denizi'nde saat 12.55'te de 5.6 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi. Depremin merkez üssünün Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olduğu açıklandı. Sarsıntı nedeniyle Seferihisar'daki bazı okullar ile evlerin duvarlarında çatlaklar oluştu. Yatılı Bölge Okulu'nda kız öğrencilerin yatakhanesinde duvarlar çatladı. Asil Nadir Lisesi'nin çatı saçakları sarsıntının etkisiyle koparak düşerken, Muharrem Gülpınar İlköğretim Okulu'nın da duvarlarında çatlaklar oluştu.
Devlet hastanesinin duvarları çatladı
Urla'da da binalarda çatlaklar meydana geldi, eski evlerin duvarları yıkıldı, iki evin çatısı çöktü. Devlet Hastanesi ve Ana Sağlık Ocağı, Şehit Kemal İlköğretim Okulu, Soğancıoğlu Oteli, tarihi Fatih İbrahim Bey Camii'nin duvarlarında çatlaklar oluştu. Zeytineli Köyü'nde kullanılmayan okul binası yıkıldı.


Büyütmek için tıklayınız

Karşıyaka Çarşısı'ndaki kuyumcular ve döviz büroları, herhangi bir panik ve olası yağmaya önlem olarak kepenklerini kapattı. İzmir Ticaret Borsası'nda da pamuk ve üzüm seansları iptal edildi.
Vatandaşların bir bölümü akşam saatlerinde artçı depremlerin hız kesmesi nedeniyle evlerine girerken, bazıları Fuar, Balçova, Narlıdere, Sahilevleri, Bostanlı, Karşıyaka'daki açık alanlar ve parklarda sabahladı.
Yunan adalarında panik
Ege'deki depremler, Yunanistan'ın Midilli, Sakız ve Sisam adalarında da paniğe yol açtı. Sakız'da 10 evde çatlaklar oluşurken, 5.7'lik ilk deprem sırasında boşaltılan okullar valilerin emriyle tatil edildi. (dha, aa)


Kandilli: Çözemediğimiz depremler yaşıyoruz
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu: Aslında çözmediğimiz birçok depremi de yaşamaktayız. Bölgede sabah saatlerinden itibaren büyük bir sismik faaliyet gözlemlenmektedir. Yörede sismik bir faaliyet yaşanmaktadır. Doğa olayları karşısında insanoğlunun bilgisi sınırlıdır. Dolayısıyla 'daha büyük bir deprem olmaz' demek mümkün değildir. Yöre halkının tedbirli olmasını öneriyoruz. Bu sismik faaliyet bir süre daha devam edecektir.
İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Ege Bölgesi'ndeki faylardan biri hareketlenince diğerleri de hareketleniyor. Büyük bir deprem beklentisi için net bir şey söylenemez. Ancak tarihte İzmir ve çevresinde büyük bir deprem yok. İstanbul'u ya da diğer fayları tetiklemez.
Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ: Depremleri ve artçıları dikkatli izlemek gerekiyor. İzmir'in tarihsel kayıtlarında 7 büyüklüğünde depremler var. Seferihisar'da dün geceden bu yana devam eden sarsıntılar kaydettik. Pakistan'da meydana gelen depremle de doğrudan değil ama dolaylı bir ilgisi olabilir.
Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan: Eğer bu deprem İzmir'in içinde olsaydı, yıkım yapardı. Deprem, dünden (önceki gün) başlamak üzere öncü depremlerini vermeye başlamıştır. Yaklaşık bir atom bombası gücündeki yer, gerginliğini 5-17 kilometre derinden 10 saniyede boşaltmıştır. Depremin yıkım gücü 7.0, ama büyüklüğü 5.7'dir. İstanbul'u etkilemesi ise söz konusu değildir.
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü öğretim üyesi jeofizikçi Prof. Dr. Atilla Uluğ: Pakistan'daki deprem Ege'deki depremin tetikçisi değil. Ancak her büyük deprem gibi etkilemiş olabilir. Pakistan depremi çok uzakta oldu. Türkiye de aynı deprem kuşağı üzerinde. Büyük depremler her yeri etkileyebilir. Enerji birikiminin daha erken açığa çıkmasına neden olabilir. Pakistan depremine Seferihisar depreminin tetikçisi diyebilmemiz için, hemen ardından meydana gelmiş olması gerekirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7604687604680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.