Ege Üniversitesi 'yapay kalp'e hazır

Ölümün nefesini hissederek kalp nakli bekleyen hastalara Ege Üniversitesi'nden müjde var. Umudun adı 'yapay kalp'. Organ nakline kadar ölüme direnme şansı veren yapay kalp, bir kalp destek cihazı.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Ölümün nefesini hissederek kalp nakli bekleyen hastalara Ege Üniversitesi'nden müjde var. Umudun adı 'yapay kalp'. Organ nakline kadar ölüme direnme şansı veren yapay kalp, bir kalp destek cihazı. Kanı pompalama ve toplama görevi gören bu cihaz, kalbin içine yerleştiriliyor. Yapay kalp, vücut dışındaki bataryayla çalışıyor. Nakil için bekleyen hastalara takılan cihaz, üç yıl kalpte kalabiliyor.
Geçen hafta 21 saat içinde 'nefes nefese' üç kalp nakli gerçekleştiren Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Nakli ekibinin başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran, Ege Üniversitesi Hastanesi'nin, Berlin Kalp Merkezi'nin Türkiye'deki üssü olacağını, büyük olasılıkla mayıs ayında yapay kalp sistemini başlatacaklarını söyledi. Özbaran, hastalara kadavradan organ beklerken ölmemeleri için kurulacak bir 'transplantasyon köprüsü' olarak tanımladığı bu sistemi şöyle anlattı:
"Berlin'de yılda 5 bin kalp ameliyatı yapılan Berlin Kalp Merkezi'yle girişimlerimiz oldu. Eğitim çalışmaları yapıldı. Altyapıyı merkez kuruyor. Üniversiteye yük olmayacak. Uygulama için her şey hazır. Pek ucuz değil. Yurtdışında 100 bin, bizde 40 bin avro."