Ege Üniversitesi'nde YÖK'ün atadığı dekana isyan

Ege Üniversitesi'nde YÖK'ün atadığı dekana isyan
Ege Üniversitesi'nde YÖK'ün atadığı dekana isyan

Prof. Dr. Celal Artunç

Diş Hekimliği Fakültesi'nde başhekim, fakülte kurulu, yönetim kurulu, anabilim dalı başkanları istifa ettiNesrin COŞKUN

İZMİR - Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde, YÖK'ün Prof. Dr. Celal Artunç'u 9 oy almasına karşın dekan atamasına süren tepkilerde son nokta çok sert oldu. Başhekim, fakülte kurulu, yönetim kurulu ile biri hariç tüm anabilim dalı başkanları istifa etti. Prof. Dr. Artunç, “Yerlerine yenileri seçilinceye kadar görevlerinin başındalar” dedi.
Ege Üniversitesi, Kurban Bayramı tatiline eşi benzeri görülmemiş toplu istifa eylemi ve onun yankılarıyla girdi. Dişhekimliği Fakültesi'nde görev süresi dolan Prof. Dr. Serhat Çınarcık'tan boşalacak dekanlık için geçen ay aday belirleme seçimi yapıldı. Seçimde Prof. Dr. Çınarcık'la birlikte Prof. Dr. Necdet Erdilek ve Prof. Dr. Celal Artunç aday oldu. 85 öğretim üyesinden 60'nın oyunu Prof. Dr. Çınarcık, 16'sını Prof. Dr. Erdilek, 9'unu ise Prof. Dr. Artunç aldı. 17 Kasım'da toplanan YÖK Genel Kurulu, 3 aday arasından dekanlığa 9 oy alan Prof. Dr. Artunç'u atadı. Bu atama, fakültede ve üniversitede yoğun tepkilere yol açtı. Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri AK Parti'li Bülent Arınç ile AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'nun desteği ile atandığı iddia edilen Prof. Dr. Artunç'u ‘istenmeyen adam’ ilan etti, yapayalnız bıraktı.
Öğretim üyeleri, sessiz direnişle Prof. Dr. Artunç'un istifasını bekledi. Ancak hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu öne süren Prof. Dr. Artunç, kendisine haksızlık yapıldığını savundu. DHA'ya verdiği röportajda, “Farklı yakıştırmalarla beni farklı bir sınıfın, farklı bir görüntünün içine sokmaya çalışıyorlar. Beni de üzen bu. Aslında böyle bir görüntüyü açıkçası hak etmiyorum” diyen Prof. Dr. Artunç farklı yönleriyle bu olumsuz ortamı düzelteceğini düşünürken, ‘toplu istifalar’la büyük darbe yedi. Atamasının yasalara uygun yapıldığını, meslektaşlarının tepkisinin kendisine değil atama şekline olduğunu savunup, olayın kişisel olmadığı halde kişiselleştirildiğini belirten Prof. Dr. Artunç, iddiaya göre kendisine yardımcı yapacak profesör bulmakta zorlandı. Prof. Dr. Artunç, Prof. Dr. Nurselen Toygar ve Prof. Dr. Oğuz Aktener'i dekan yardımcılıklarına getirirken, iki kurul ve anabilim dalı yöneticileri bayram öncesi tepkilerinin boyutunu istifalarıyla büyüttü. Fakültedeki yönetici konumundaki profesörler, 85 öğretim üyesinden 60'ının oyunu alan Prof. Dr. Serhat Çınarcık'ı yeniden dekan olarak atamayan YÖK'ü görevlerinden istifa ederek protesto etti.KİMLER İSTİFA ETTİ?YÖK'ün sandığa saygı göstermemesine tepki gösteren Başhekim Prof. Dr. Mehmet Sonugelen, Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Özlem Seçkin, Prof. Dr. Güniz Baksı Şen, Doç. Dr. Ahmet Saraçoğlu, Doç. Dr. Bahar Sezer, Fakülte Kurulu üyeleri Prof. Dr. Sevtap Günday, Prof. Dr. Ali Vehbi Tuncer ve Prof. Dr. Hüseyin Tezel, Dekan Prof. Dr. Artunç'a istifalarını sundu. İstifa eden anabilim dalı başkanları arasında Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı (ABD) Başkanı Prof. Dr. Engin Aras yer almadı. Aras dışında, Ortodonti ABD Başkanı Prof. Dr. Erdal Işıksal, Pedodonti ABD Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, Diş Hastalıkları ve Tedavisi ABD Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Çalışkan, Peridontoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Nurgün Bıçakçı, Oral Diagnoz ve Radyoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Günnur Lomçalı ile Ağız Diş Çene Hastalıkları Cerrahisi ABD Başkanı Prof. Dr. Murat Gomel istifa etti.KENDİLERİNİ YOK SAYAN YÖK'E İSTİFALI TEPKİDiş Hekimliği Fakültesi'nin yönetici hocaları istifaları için bireysel açıklama yapmak istemedi ama “Öğretim üyelerini, onların oylarını yok sayan YÖK'e karşı yapılmış bir protestodur, bu atamaya itirazımızdır” dedi. İkinci kez aday olduğu dekanlık seçiminde en yüksek oyu olmasına karşın YÖK'ün devre dışı bıraktığı Prof. Dr. Serhat Çınarcık da istifaları değerlendirdi. Prof. Dr. Çınarcık, öğretim üyelerinin kendi seçtikleri adayın atanmamasına tepki gösterdiklerini belirterek, “En yüksek oyu ben almıştım. Öğretim üyeleri demokratik seçime karşın YÖK'ün bu atamasına tepkilerini istifalarıyla gösterdi” dedi.
Öte yandan, kendisine iki yardımcı seçerken kurul üyeleri ve anabilim başkanları istifa eden Dekan Prof. Dr. Artunç, bu konuları konuşmak istemediğini söyledi. Teamüller olduğunu, rutin olarak devam ettiğini belirterek istifalarla ilgili açıklama yapmaktan kaçınan Prof. Dr. Artunç, “Daha önce de pekçok kez olmuş şeyler. İstifalarını verdiler ama yenileri seçilinceye kadar görevlerine devam edecekler” diye konuştu. (dha)