Ege'de göçmen faciaları: Aralarında çocukların da olduğu onlarca kişi öldü

Ege'de göçmen faciaları: Aralarında çocukların da olduğu onlarca kişi öldü
Ege'de göçmen faciaları: Aralarında çocukların da olduğu onlarca kişi öldü

Fotoğraf: Arşiv

Muğla'nın Datça ilçesinde, kaçak göçmenleri taşıyan tekne battı. Denizden 4'ü çocuk 22 kişinin cesedi çıkarıldı, 211 kişi ise sağ kurtarıldı. Seferihisar'daki bir başka tekne faciasında ise 2 Suriyeli boğularak hayatını kaybetti.

MUĞLA - İZMİR - Datça'nın Körmen Mevkisi ile Yunanistan'ın İstanköy Adası arasındaki uluslararası sularda bugün saat 06.00 sıralarında çok sayıda göçmeni taşıyan ve gezi teknesi olarak kullanılan 20 metrelik ahşap tekne battı. Bölgeye 5 Sahil Güvenlik Botu gönderildi. Denizde can pazarı yaşanırken, ilk anda 4'ü çocuk 13 mültecinin cesedi denizden çıkarıldı.

Devam eden arama çalışmaları sırasında, 'Arıcoğlu' isimli eski gezi teknesindeki 9 kaçak göçmenin daha cesedine ulaşıldı. Böylelikle ölenlerin sayı 4'ü çocuk, 11'i kadın olmak üzere 22 kişiye ulaştı. Suda bitkin haldeki 211 kaçak göçmen ise kurtarıldı. Sahil güvenlik botlarına alınan kaçaklar, Bodrum'a götürülmek üzere yola çıktı. Batan teknede dalgıçlarla yapılan aramada başka cesete rastlanmadı. Sahil güvenlik botuna yedeklenen suya yarı batık haldeki tekne de Bodrum'a doğru çekilmeye başlandı.

SEFERİHİSAR'DA İKİ CAN KAYBI

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında da, kaçak yollarla Yunan adalarına gitmek isterken bindikleri botun batmasıyla suya düşen Suriyeli kaçak göçmenlerden 2’si boğularak öldü, 11 kişi ise sağ kurtarıldı.

Seferihisar’ın Sığacık Doğanbey Burnu güneyinde bir balıkçı teknesinin denizde çok sayıda kaçak göçmeni görerek kurtarma çalışmalarına başladığı ihbarını alan Sahil Güvenlik Botu hızla bölgeye gitti. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılan aramakurtarma çalışmaları sırasında, bindikleri botun batmasıyla denize düşen Suriyeli kaçaklardan 11’i denizden sağ olarak kurtarıldı. Suriyeli göçmenlerden ikisinin cesedi bulundu.

(DHA)

Kaçak göçmenlerin 'umuda yolculuğu' polis aracına çarpınca bitti