Ege'de iki gemi çarpıştı

Ege'de iki gemi çarpıştı
Ege'de iki gemi çarpıştı
Kötü haber: Alman ve Malta bandıralı iki gemi çarpıştı. İyi haber: Ölen ya da yaralanan yok


Erdem SÜREK


ÇANAKKALE 'nin Bozcaada İlçesi açıklarındaki uluslararası sularda, Alman bandıralı konteynır gemisi ile Malta bayraklı kuru yük gemisi çarpıştı. Ölen ya da yaralananın olmadığı kaza sonrası gemilerde sızıntı olduğu tespit edilirken, sahil güvenlik ekipleri, çevre kirliliğine karşı gerekli önlemleri aldı.
Kaza, bugün 22.10 sıralarında Bozcaada'nın yaklaşık 10 mil açıklarında uluslararası sularda meydana geldi. Hereke limanından Fransa'ya dökme çimento taşıyan 128 metre boyundaki 6 bin 180 grostonluk Malta bayraklı ‘Martı Princess’ isimli kuru yük gemisi ile 166 metre boyundaki 14 bin 619 grostonluk Alman bandıralı konteynır gemisi ‘Renate Schulte’ çarpıştı. Kaza sırasında Alman gemisinin bodoslama diye tabir edilen burun kısmı, Malta gemisinin 1'inci ambarına kadar girdi. Çarpışmanın etkisiyle, Malta bayraklı gemi 3 derece sancağa yattı, kazada ölen ya da yaralanan olmadı.
Kaza sırasında bölgede seyir halinde bulunan Türk gemisi ‘Ilgaz’ın mürettebatı, durumu Çanakkale VTS’ye bildirdi. Bunun üzerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden ‘Kurtarma 2’ adlı romorkör ile ‘Kıyı Emniyeti 2 ve Kıyı Emniyeti 6’ ani müdahale botları ve bir sahil güvenlik gemisi bölgeye sevk edildi.


GEMİLERDE SIZINTI
İçinde 18 Türk mürettebatın bulunduğu Martı Princess isimli geminin su aldığı ve her iki gemide sızıntı olduğu tespit edildi. Telisiye botu, çevre kirliğine karşı beraberinde götürdüğü bariyerlerle kısmi önlem aldı, Martı Princess gemisinin de su alması önlendi.


YUNAN SAHİL GÜVENLİĞİ DE BÖLGEDE
Ege’nin Uluslararası sularında meydana gelen kazanın ardından Midilli adasında konuşlanan, Yunanistan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir Sahil Güvenlik gemisi de bölgeye geldi. Türk kurtarma ekipleriyle irtibat kuran Yunan Sahil Güvenlik gemisi olası bir kurtarma çalışmasına katılacağı bilgisini verdi.
Çanakkale Kıyı Emniyeti Müdürü İsmail Durgun, tüm olasılıklara hazır olduklarını ve talep edildiği taktirde her iki geminin personelinin tahliye edilebileceğini söyledi. Uluslararası Denizcilik kanunlarına göre, ekiplerin her türlü yardım ve kurtarma işlemine hazır şekilde beklediğini belirten Durgun, “Çevre kirliliğine karşı da gerekli önlemler alındı. Deniz yüzeyinde bir kirlilik belirtisi mevcut. Öncelikle bu sızıntının kaynağı tespit edilecek. Daha sonrada yeterli düzeyde, bariyerleme işlemi uygulanacak. Sızıntının kaynağı, Yakıt ya da sintine dışında Malta bayraklı geminin ambarlarında bulunan dökme çimento yükü de olabilir” dedi. (dha)