Ege'de ikinci facia

Ege'de ikinci facia
Ege'de ikinci facia
Çanakkale'den Yunanistan'a geçmeye çalışan mültecileri taşıyan lastik bot, bir yolcu gemisinin çarpması sonucu battı. Kazada 4'ü çocuk 13 kişi can verdi. 13 kişi de denizde kayıp. Yunanistan'ın Midilli Adası açıklarında 46 göçmen taşıyan bir tekne de sabah saatlerinde batmıştı.

RADİKAL - Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nden yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 46 kaçak göçmeni taşıyan lastik bot, yolcu gemisinin çarpması sonucu battı.

Denize boğulan 4'ü çocuk 13 kişinin cesedi Sahil Güvenlik ekipleri tarafından bulunurken, 20 kişi kurtarıldı, kayıp 13 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

MİDİLLİ'DE 26 KAYIP

Yunanistan'ın Midilli Adası açıklarında 46 göçmen taşıyan bir tekne battı. Yunan sahil güvenlik ekipleri, 20 kişiyi kurtarırken, kayıp 26 kişiye ulaşma çalışmaları sürüyor.

GEMİNİN BAĞLI OLDUĞU ŞİRKETTEN AÇIKLAMA 

Ege Denizi'nde yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan yabancı uyruklu kişilerin bulunduğu bota çarpıp batmasına neden olduğu öne sürülen geminin bağlı olduğu Atasoy Grup, olaydan dolayı üzüntülerini dile getirip, "Gemiye bir ekip göndererek olayın tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarılmasıyla görevlendirmiştir" ifadesini kullandı.

Firmadan yapılan yazılı açıklamada, Atasoy Grup'a bağlı kuru yük gemisi MV Sultan Atasoy'un bugün İzmir-Marmara seferi sırasında Babakale kıyıları yakınından geçerken, gemi bölgeye gelmeden önce denizde oldukları fark edilen sığınmacıların kurtarılması operasyonuna dahil olduğu bildirildi.

Mürettebatın hızla sığınmacıları sudan kurtarma çabasına katılıp, sahil güvenliğe ivedilikle haber verildiğinin anlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

Sayısı belli olmayan miktarda sığınmacı kurtarılmış ve sahil güvenlik bazı yaralıları hastaneye nakletmiştir. Sayısı bilinmeyen miktarda sığınmacı da sudan alınmıştır. Atasoy Grup bu trajik olayla ve kaybolan yaşamlarla ilgili üzüntüsünü açıklarken, gemiye bir ekip göndererek olayın tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarılmasıyla görevlendirmiştir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ilgili mercileri de konuyla ilgili soruşturma başlatmıştır. MV Sultan Atasoy 4 bin 807 grostonluk 2010 yapımı bir kuru yük gemisidir. Atasoy Grup, küçük çaplı kuru yük gemilerin bulunduğu filosu olan İstanbul merkezli bir firmadır.

(DHA-AA)