Ege'de 'prezantabl' insan ticareti

Ege'de 'prezantabl' insan ticareti
Ege'de 'prezantabl' insan ticareti

Pek çok ülkeden üyesi bulunan çetenin lideri İranlı Behrouz Abedi nin cezaevinden kaçtığı ve Türkiye de 5 ayrı kimlikle suç kaydı olduğu anlaşıldı.

Hazırladıkları 'mükemmel' sahte pasaportlarla polisi de şaşırtan insan ticareti çetesi çökertildi. Çete üyeleri arasında Dominikli bir güzellik kraliçesi de var.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi
İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Ülkelerinde arama kararı bulunan kişileri İstanbul üzerinden Avrupa ’ya kaçıran çete hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede yer alan bilgilere göre İranlı Behrouz Abedi’nin liderliğini yaptığı çetenin ürettiği kimlik, pasaport ve çeşitli belgelerin sahte olduğu ancak ayrıntılı kriminal inceleme sonucunda anlaşılabildi. Çetenin İran’dan getirdiği kaçaklarla Dominik Cumhuriyeti vatandaşı Roza kod adlı Adalgia Del Carmen Caba Tavares’in ilgilendiği ortaya çıktı. 2007’de Dominik Cumhuriyeti’nde bir güzellik yarışmasında 3’üncü olduğu belirlenen Tabares’in çetenin ‘halkla ilişkiler sorumlusu’ gibi çalıştığı anlaşıldı. Çete, nisan ayında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’ne yapılan ihbar ve yaklaşık 9 aylık takibin ardından çökertildi. Operasyonlarda çoğu Avrupa ülkelerine ait yüzlerce sahte pasaport, sahte kimlik kartları ve vize pulları ele geçirildi. Ele geçirilen sahte belgeler arasında Oxford Üniversitesi adına düzenlenmiş bir sertifika ve İstanbul Pasaport Şube’nin kullandığı soğuk mührün sahtesi de yer aldı.
İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede aralarında İran, Dominik Cumhuriyeti, Sudan ve Türk vatandaşlarının bulunduğu 10’u tutuklu toplam 17 şüpheli bulunuyor. Cumhuriyet Savcısı Halit Kırşehirli’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan 68 sayfalık iddianameye göre çete göçmenleri hava yolu dışında Kuşadası’ndan botlarla Avrupa’ya geçiriyordu. Bot benzeri deniz araçlarıyla Samos Adası’na ulaştırılan kaçak göçmenler, buradan sahte pasaportlarla Atina’ya gönderildi. Eylülde aynı bölgede kaçak göçmenleri taşıyan bir tekne batmış ve kamarada kilitli 58 kişi ölmüştü. 

İran’dan pasaport ithali 


Çete lideri Behrouz Abedi’nin ise göçmen kaçakçılığı suçundan yattığı Burdur Cezaevi’nden firar etmiş olduğu öğrenildi. Yakalanmamak için Amr Saadatjaldbahkani’nin kimlik bilgilerini kullanan Abedi’nin 5 ayrı isimle suç kaydının bulunduğu, parmak izinden tespit edildi. Çetenin İran’da ölen vatandaşların değiştirerek pasaportlarını kullandıkları telefon görüşmelerine de yansıdı. Çete, ölülerin pasaportlarının tanesine 80 dolar, pasaport yaşayan bir kişiye aitse 350-400 dolar veriyordu.