Ege'de yeni ada oluşabilir

Ege'de yeni ada oluşabilir
Ege'de yeni ada oluşabilir
Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Bozburun beldesi ile Yunanistan'ın Sömbeki (Simi) Adası arasındaki bölgedeki depremlerin, yeni bir volkanik ada oluşturabileceği bildirildi.

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi (AÜ) Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Doğal Afetler ve Yer Bilimleri Araştırma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bozburun beldesi ile Yunanistan'ın Sömbeki Adası arasındaki bölgedeki deprem aktivitesinin 24 Kasım 2012'de başladığını hatırlatarak, bölgede bir gecede 200'ün üzerinde deprem oluştuğunu kaydetti.

Küdür Yarımadası merkez alındığından yaklaşık 10 kilometrelik bir çap içinde bugüne kadar bin 50 deprem oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Ecevitoğlu, şöyle konuştu:

“Bunun iki nedeni var. Depremler ya tektonik ya da volkanik kökenlidir. Bu civarda zaten yanardağlar var. Girit Adası'nın güneyinden geçen Ege Yayı'nın altından Akdeniz'in tabanı yaklaşık 15 derecelik eğimle derinlere iniyor. Bu soğuk taban, 90-100 kilometre derinlikte ısınıyor ve magma oluşuyor. O magma yükseliyor ve volkanları oluşturuyor. Girit Yarımadası'nın kuzeyinde toplam 12 adet volkan adası var. Atina'da başlıyor, Milos, Santorini ve Gökova Körfezi'nin ağzında 3 volkanik ada var. Aynı yayın devamında da Gölcük Volkanı bulunuyor. Küdür Yarımadası'nda da aktivite oldu. Ekibimizle Bozburun'a gittik. Hızlı bir şekilde sıcaklık verisi topladık. Isı içinde çalışan termal probumuzla sudaki dereceleri ölçük. Bu mevsimde normal deniz sıcaklığı 15,5 santigrat derece olması gerekirken, depremlerin yoğunlaştığı noktalarda deniz sıcaklığı 19,8 dereceler ulaşmıştı.”

“SANTORİNİ ADASI'NA BENZİYOR”

Prof. Dr. Ecevitoğlu, son günlerde bölgedeki deprem yoğunluğunun Küdür Körfezi'nden Sömbeki Körfezi içine doğru kaydığını vurguladı.

Sömbeki Körfezi'nin eski bir patlamış volkanın kalıntısı görünümünde olduğunu anlatan Prof. Dr. Ecevitoğlu, şöyle devam etti:

“Santorini Adası'na benziyor. Son 4 günde meydana gelen 28 deprem, Sömbeki Körfezi'nin güneyinde. Bu hafta ekibimizle bölgede yapacağımız çalışmada da, 'yer kabuğunda deformasyon var mı?' diye bakacağız. Bölgedeki balık popülasyonunda azalma var. Çıkan volkanik malzeme su tabanına yayılınca bir gaz bırakıyor ve balıklar bundan kaçıyor. Balıkçılar da 24 Kasım 2012'de suda girdaplar oluştuğunu söyledi. 2009'da da Simi Adası önünde su fışkırmaları ve buhar çıkışları olmuş. Bu volkanik faaliyet bir volkan oluşturabilir. Bu volkan hızla ortaya çıkarsa çevrede yaşayanlar için can sıkıcı olabilir. Dışarıya malzeme püskürmesi olacak. Ege'deki volkanlar şiddetli patlamalarla ortaya çıkan ve coğrafyaları ciddi şekilde değiştiren volkanlar. Afrika levhası, kuzeye hareket ediyor ve Akdeniz'i sıkıştırıyor. Akdeniz tabanı, Anadolu'nun, Yunanistan'ın, İtalya'nın, Fransa 'nın altında kaybolmaya başlıyor. Derine doğru inen taban eriyip, volkanik adaları oluşturdu. Bunlardan birisi de Sömbeki Körfezi'nde olabilir. Yeni bir volkanik oluşum meydana gelebilir ya da uyuyan bir volkanı da tekrar harekete geçirebilir. 12 volkanik adaya 13'üncü ilave olabilir.”

Prof. Dr. Ecevitoğlu, söz konusu bölgede bir yatırım ihtiyacının olduğuna işaret ederek, “Muğla Valisi Fatih Şahin, Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar bize destek veriyor. TÜBİTAK ve AB projeleriyle orada sismometre ağı, GPS istasyonları, gaz çıkışları için de radyometre ağı kurmalıyız. Bu sayede oradaki faaliyetleri geniş şekilde inceleyeceğiz. Böylece olacak şeyleri önceden tespit edip tedbir almalıyız. Bu sistemler için yaklaşık 500 bin liraya ihtiyacımız olacak” diye konuştu. (aa)