Egemen Bağış: AKP Ermeni ve Musevilerin birinci tercihi

Egemen Bağış: AKP Ermeni ve Musevilerin birinci tercihi
Egemen Bağış: AKP Ermeni ve Musevilerin birinci tercihi

Bağış Agos?u ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan?la görüştü. FOTOĞRAF: SEBAHATTİN METİN /AA

İSTANBUL - Devlet Bakanı Egemen Bağış, İstanbul’da Ermeni cemaatiyle buluştu, “AKP Türkiye’de sadece Müslümanların değil, Ermenilerin de, Musevilerin de birinci tercihi” dedi.
Başmüzakereci Bağış, dün Ermeni vakıf okullarının yöneticileri, müdürleri ve okul aile birliği başkanlarıyla, Özel Pangaltı Ermeni İlköğretim Okulu ve Lisesi’nde bir araya geldi.  Ermenistan ile ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiklerine değinen Bağış, şöyle konuştu:
“Ermenistan’la ilişkiler konusunda gelişmelerden dolayı umutlarım arttı. Türkiye’de yaşayan Ermeni cemaatini bu konuda çok önemli bir köprü olarak görüyoruz. Çünkü sizlerin bu dostluğa katabileceği çok şeyler var. Türkiye’de Ermenisi, Müslümanı, Musevisi, Alevisi, Sünnisi, kadını, erkeği, askeri, sivili, Doğulusu, Batılısı AB müzakerelerine son derece olumlu yaklaşıyor. Eğer Anadolu bir konuda heyecan duyuyorsa, ortak bir heyecansa, o konuda başarıyoruz. Şimdi bu heyecanı hep birlikte yaşatmamız gerekiyor. Yapılan anketlerde AKP Türkiye’de sadece Müslümanların değil, Ermenilerin de, Musevilerin de birinci tercihi. Bu topraklarda asırlardır camiler, kiliseler, havralar birlikte insanlığa huzur veriyor. Bizim bu topraklarda hoşgörümüz farklı. Farklılıklarımıza saygıyla, hürmetle yaklaşmayı öğrenmemiz lazım. Demokrasi gittikçe güçleniyor. Bunda da sizin çok büyük emeğiniz var.”
Bağış daha sonra da  Agos Gazetesi’ne giderek Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan’la bir araya geldi. Bağış çıkarken habercilerin ‘Sarı Gelin’ belgeseline ilişkin sorularını yanıtladı. Bağış, cemaat temsilcilerinin belgeselle ilgili hassasiyetlerini dile gitirdiğini ve belgeselin dağıtılmaması kararı alındığını hatırlattı. (Radikal)