Egemen Bağış: Müzakerelerin sonucu tam üyelik

ANKARA- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik dışında hiçbir alternatifi kabul edemeyeceğini her fırsatta dile getireceğini söyledi.
Egemen Bağış, başmüzakereciliğe atandıktan sonra ilk kez Meclis AB Uyum Komisyonu’na gelerek komisyon üyelerine, Ulusal Program hakkında bilgi verdi. AB’ye üyelik müzakerelerinin bir maraton olduğunu anlatan Bağış, muhalefet partilerine de bu maratonda iş düştüğünü söyledi. Popüler internet sitesi youtube’a olduğu gibi bazı yasakların Türkiye’yi gülünç duruma soktuğunu, ülkeyi bu ayıplardan kurtarmaları gereğini ifade eden Bağış, yasaklardan şöyle yakındı:
“Dokuz yaşındaki oğlum, Türkiye’de yasak olduğunu sandığımız internet sitelerinden görüntü gösteriyor bana. Dokuz yaşındaki çocuk bu işi çözebiliyorsa, bu yasaklar gülünçtür” dedi.
Bağış, Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Sosyalist Partisi Grubu Başkan Martin Schulz ve beraberindeki heyeti  kabul ederken de, hükümetin marttaki yerel seçimlerden sonra reformların hızını artıracağını söyledi.  AB’ye üyeliğin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu söyleyen Bağış, AP heyetine “Hazirandaki Avrupa seçimlerinde sizlere başarılar diliyorum. Türkiye de seçimde gündeme getiriliyor. Umarız ki popülist eğilimler ve iç siyasi etkenler nedeniyle Türkiye’nin katılım süreci suistimal edilmez” diye seslendi.
AP heyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve CHP lideri Deniz Baykal’la da görüştü. Heyet başkanı Schulz, Başbakan Erdoğan’la görüşmesinde Türkiye’den beklentilerinin reformların hızlıca sürmesi olduğunu kaydetti. (Radikal)