Egemen Bağış'a AB Büyükelçileri'nden cevap

Egemen Bağış'a AB Büyükelçileri'nden cevap
Egemen Bağış'a AB Büyükelçileri'nden cevap
Egemen Bağış'ın AB Büyükelçileri ile yaptığı ve Gezi olaylarını 'yıllar önce planlanmış bir eylem' olarak anlattığı toplantının ardından Büyükelçilerden bir açıklama geldi.

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın verdiği yemeğe katılan AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ortak açıklama yaparak, hükümete ilettikleri konular hakkında bilgi verdi.

AB Türkiye Delegasyonu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, AB misyon şeflerinin Bağış'ın daveti üzerine Türkiye'de son günlerde yaşanan gösterilerle ilgili bir brifinge katıldıkları belirtildi.

Toplantıya Bağış'ın başkanlık ettiği ve brifingin Başbakanlık ile İçişleri Bakanlığı tarafından verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bu, AB temsilcilerinin toplu olarak hükümet ile görüş alışverişinde bulundukları ilk toplantı olmuştur. Özellikle polisin barışçıl göstericilere davranışı ve basın özgürlüğüne saygı konusunda olmak üzere son gelişmeler hakkında endişelerimizi ifade ettik. Ayrıca, hem göstericiler konusunda hem de güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı yönündeki iddialarla ilgili hükümet ve yargının yaptığı takipte şeffaflık ve hesap verebilirliğe olan ihtiyacı vurguladık. Toplanma ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere temel özgürlüklere saygı konusundaki ihtiyacın altını çizdik." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1139182113918217

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Egemen Bağış görevinden bağışlansın. - erenirmak

  Dış mihrak dediğin kim? AB elçileri kim? Oğlum bak git diyeceğin kimdi? biraz omurga biraz zeka biraz hafıza. "İnsanlar hakettiği gibi yönetilir" der Hz. Peygamber... inanın sizi haketmiyoruz.

  GÖRÜNEN KÖY KLAVUZ İSTEMEZ - pispor

  aldın mı cevabını sayın Bağış ne oldu erken öten horoz sahibini rahatsız ettiğinden sahibi onu kesip pilav üstü yapıp misafirlerine ikram eder.

  SAÇMALIĞIN BU KADARI OLUR YANI. - ahmet-yilmaz

  Gezi olayları 'yıllar önce planlanmış bir eylem' miş. Ya buna tavuklar bile güler. Liberal modern ve demokratik bir toplum istiyen gençlerin ve halkın 12 yıldır birikmiş ÖFKESİnin dışarı vurduğu sivil bir protesto olayıdır bu. Çevre kaygısı nedeniyle başlayıp AKP Hükümeti aleyhine dönüşen ve haftalarca süren bu Protestolar'da hiçbir dış mihrak aramayın. Zaten öyle birşey olmadığını AKP'de biliyordur. Ama dindar taraftarlarını ve artık ne mal oldugunu anlamış olan insanları kandırmak için ortaya atılan bir İFTİRA ve bir YALANdan ibarettir. Demokrasi, eşitlik, hürriyet, adalet ve liberal ve daha iyi bir yaşam için AKP Hükümetine karşı yapılmakta olan Protestoları modern Türkiye Cumhuriyeti'nin devamı adına candan destekliyoru, Laik ve Çağdaşlar olarak.

  Iki olasilik var - bsdetector581

  Dis mihrak zirvaliginda iki olasilik var: 1) Kendileri de bu soylediklerine gercekten inaniyorlar. Eger oyleyse profesyonel tibbi yardim gerektirecek bir durum. 2) Soylediklerine kapali kapilar ardinda guluyorlar ve AKP secmenini kendileri de bidon kafali goruyorlar.

  yememisler - siradan vatandas

  herkezi etkileri altindaki koyunlar gibi goruyorlar. yani bu toplanti sonucunda neye inandiracaklarini bekliyorlardi merak ettim 'aa bak seneler evel bu olay organize edilmis / geziciler bariscil gorunuyorlardi ama kor eden can alinan gaz sikilan jop vurulan bir reaksiyon iyi oldu' mu diyeceklerdi. sen kendi kendini bide gozu kor, futbol takimi gibi ideoloji tutan kendi oy tabanini kandirirsin ancak. komik olmaktan oteye gidemiyorsunuz. her diktatorluge karsi cikacak olan vatandasin verecegi cevabi vermisler 'yemedik'. bu gezi daha bitmez

  İnanmayacaksınız - Burak75

  ama Alman televizyonu Ukraynalı bir kuruluş ile ilgili (ismi opto herhalde) bir haber yayımladı geçen günlerde. Bunlar gerçekten Mısır, Tunis'de filan insanların nasıl sokağa dökülebileceği ile ilgili bilgi veriyor, strateji üretiyor ve - nederen olacak baska - Amerika'dan Dollarla destekleniyormus. Bunlar Türkiye'ye de gelmişler, yaklaşık üç beş haftadan beri çalışma yapıyorlarmış. Kuruluşun yönetim başkanı Mısır, Tunis vs. gibi yerlerde kendiliğinden canlanan bir toplumsal uyanış, hareket diye birşey yok diyor. Hepsini onlar yapmış, onlar organize etmiş. Bu toplumların kendiliğinden ayaklanması efsaneymiş. Bunları anlattıgı yer de Kaliforniya Berkeley Üniversitesi... Yani, ne demek olduğunu herkes anlamıştır artık. Bence siz gelin su yağmurdan kacıp, toluya yakalanmayı bırakin. Küresel rekabeti kabullenin, tarlanızda yağan yağmuru verimlileştirmeye çalışın, sizin topraklarınız yeşersin.

  DIŞ MİHRAK - antivürüs

  Teyyipçiğim,bu mihrak meselesini yarımıza yutturamadın.Brazilya devlet başkanı çapulcularla oturup konuşmuş,orda da çuvalladın!Diyorum ki senin mihrak konusundaki öngörülerin doğruysa gidişin yakın;öyle ya ABD hem IMF'yi kontrol edip hem senin kuyunu kazdırıyorsa Abbas yolcudur.