Egemen Bağış'a AB Büyükelçileri'nden cevap

Egemen Bağış'a AB Büyükelçileri'nden cevap
Egemen Bağış'a AB Büyükelçileri'nden cevap
Egemen Bağış'ın AB Büyükelçileri ile yaptığı ve Gezi olaylarını 'yıllar önce planlanmış bir eylem' olarak anlattığı toplantının ardından Büyükelçilerden bir açıklama geldi.

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın verdiği yemeğe katılan AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ortak açıklama yaparak, hükümete ilettikleri konular hakkında bilgi verdi.

AB Türkiye Delegasyonu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, AB misyon şeflerinin Bağış'ın daveti üzerine Türkiye'de son günlerde yaşanan gösterilerle ilgili bir brifinge katıldıkları belirtildi.

Toplantıya Bağış'ın başkanlık ettiği ve brifingin Başbakanlık ile İçişleri Bakanlığı tarafından verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bu, AB temsilcilerinin toplu olarak hükümet ile görüş alışverişinde bulundukları ilk toplantı olmuştur. Özellikle polisin barışçıl göstericilere davranışı ve basın özgürlüğüne saygı konusunda olmak üzere son gelişmeler hakkında endişelerimizi ifade ettik. Ayrıca, hem göstericiler konusunda hem de güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı yönündeki iddialarla ilgili hükümet ve yargının yaptığı takipte şeffaflık ve hesap verebilirliğe olan ihtiyacı vurguladık. Toplanma ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere temel özgürlüklere saygı konusundaki ihtiyacın altını çizdik." (aa)