Egemen Bağış'tan, Gezi eylemcilerine 'parti kurun' önerisi

Egemen Bağış'tan, Gezi eylemcilerine 'parti kurun' önerisi
Egemen Bağış'tan, Gezi eylemcilerine 'parti kurun' önerisi
AB Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, "Vatandaşlarımız kendi muhalif duygularını yansıtacak parti göremediği için belki gerginlik bu noktaya geldi. Bu eylemci kardeşlerimizin de bir parti kurmalarının demokrasiyi yükselteceğine inanıyorum" dedi.

İSTANBULAvrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, Ortaköy'deki Avrupa Birliği Bakanlığı İstanbul Ofisi'nde, İzmir Valisi Mustafa Toprak ile yaptığı görüşmenin öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruları üzerine muhalefeti eleştiren ve olayların büyümesini, “İyi niyetli insanların kötü niyetli insanlar tarafından istismar edilmesi” olarak nitelendiren Bağış, sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye 'de adam gibi muhalefet olmadığı ortaya çıkmıştır. Adam gibi bir muhalefet olsaydı gerginlikler bu noktaya ulaşmazdı. Vatandaşlarımız kendi muhalif duygularını, hislerini yansıtacak siyasi partiyi göremediği için belki gerginlik bu noktaya geldi. Bu eylemci kardeşlerimizin de bir parti kurmalarının demokrasiyi yükselteceğine inanıyorum.”

Türkiye'nin demokrasi tarihinin en güçlü dönemini yaşarken, şeffaflık ilkesini her zamankinden daha fazla vatandaşla paylaşırken olayların patlak verdiğine değinen Bakan Egemen Bağış, yaratılmak istenen kaos ortamına yönelik adımların rahatlıkla gözlenebileceğini belirtti.

Türkiye'nin 40 yıllık terör sorununu çözmeye yaklaştığını, IMF'ye olan borcunu sıfırladığını, bir havalimanı ihalesine 30 milyar Euro verildiğini söyleyen Bakan Bağış, "Faizler 4,7'ye, işsizlik oranları da Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki oranların yarısına düşmüşken olaylar başladı" diye konuştu.


BAŞBAKAN YARIN AÇIKLAMA YAPACAK
Aynı ofiste daha sonra Macaristan AB Bakanı Eniko Györi ile görüşen Bağış, Gezi Parkı’yla ilgili soruların devam etmesi üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın yarın konuyla ilgili açıklama yapacağını söyledi.

Bağış, neredeyse tüm yurda yayılan eylemlerin “3-5 ağaçla açıklanacak olaylar olmadığını” savundu. Başbakan Erdoğan'ın yarın konuyla ilgili bir açıklama yapacağını vurgulayan Bağış, "Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Biraz daha sabredin. Başbakan yarın açıklama yapacak" dedi.

Bir basın mensubunun "Gezi Parkı'ndaki eylemlere katılanlar arasında ABD Büyükelçiliği'ne saldırı düzenleyen kişilerin de olduğu iddia ediliyor" sorusuna Bakan Egemen Bağış, "Tüm basın mensuplarından rica ediyorum. Terör örgütlerinin isimlerini anmayalım. Vakti zamanı geldiğinde tüm bilgiler sizinle paylaşılır" diye konuştu.


BBC’YE DE KONUŞTU: EYLEMLERİ CESARETLENDİRİYORSUNUZ
Bakan Bağış, BBC'nin Orta Doğu editörü Jeremy Bowen'a verdiği mülakatta ise “Eğer bu hükümetin görevden çekilmesi isteniyorsa bunun seçim sandıklarında gerçekleşmesi gerekir. Ülkemizde demokrasi var ve kamuoyunun fikirleri önemli” dedi.

Bağış ayrıca, olaylardan büyük üzüntü duyduklarını, BBC ve uluslararası medyanın olayları ele alış biçiminden rahatsız olduklarını ifade etti. Bağış, BBC'nin yayıncılığının eylemleri 'cesaretlendirici' olduğunu ve bu eylemleri 'vandalizme' dönüştürmek isteyenler tarafından istismar edildiğini öne sürdü.

“Bu büyük bir provokasyon. İstanbul’un merkezindeki bir parkta ağaçları korumak için başlayan içten ve barışçıl bir gösteri olarak başladı. Ama polis biber gazını yanlış kullandı. Soruşturma başlattık, gerilimin artmasında sorumluluğu olanları arıyoruz” diyen Bağış, halkı gösterilere katılmaları için teşvik eden ‘on bir terörist grup belirlediklerini’ ve gösterileri ‘vandalizm’e dönüştürdüklerini söyledi.

Polisin aşırı güç kullanması için ‘emrin hükümetten gelip gelmediğini’ soran Jeremy Bowen’a, "Emrin nereden geldiğini araştırıyoruz. Soruşturma sonucuyla ilgili rapor elime ulaşmadan ne olduğunu söyleyemem. Rapor geldiğinde inceleyeceğiz ve harekete geçeceğiz" diyen Bağış şöyle devam etti:

“Türkiye ile ilgili ‘meşru ve samimi endişeler var. Ama bu insanların söylemeye çalıştıklarını istismar edenler de var. Türkiye’nin kalkınmasından, güçlenmesinden, bölgenin parlayan yıldızına dönüşmesinden rahatsızlık duyan, memnun olmayanlar var. Siyasi sıkıntıları hoşgörüyle karşılıyoruz. Dokuz ay içinde seçimler var, seçmenlerin sesini o zaman dinleyeceğiz. Eğer halk, bu hükümetin çekilmesini istiyorsa bunu seçim sandığında yapmalılar. Bu demokrasidir ve kamuoyunun düşüncesi dikkate alınır. Biz kamuoyunun düşüncelerini dinliyoruz.”


RADIKAL.COM.TR ve AJANSLAR