@ismailsaymaz

Ege'nin Balyoz'u: Askeri Casusluk Davası

Ege'nin Balyoz'u: Askeri Casusluk Davası
Ege'nin Balyoz'u: Askeri Casusluk Davası
Askeri Casusluk iddianamesinden şok ayrıntılar ortaya çıktı. Çete, İlker Başbuğ, Bekir Kalyoncu, gibi paşaların sağlık raporlarını ele geçirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İzmir’de 88’i tutuklu 357 sanık hakkında açılan Askeri Casusluk Davası İstanbul’da görülüp karara bağlanan Balyoz Davası’ndaki tartışmaları da beraberinde getirebilir. İlkin kimi hayat kadınları ile askerler arasındaki ‘fuhuş’ ilişkisini ve şantaj iddiasını içeren soruşturma, Bilgin Özkaynak adlı işadamını da kapsamına alacak şekilde genişledi. Hem Özkaynak’ta hem de hayat kadınlarında bulunduğu iddia edilen harddisk içindeki ‘Pandora’ adlı word belgeleri, ‘fuhuş’ suçlamasını ‘casusluk’ boyutuna taşıdı. Zira bu ‘dijital evrakta’ yazılan iddiaya göre çete, fuhuş yoluyla temas kurduğu askerler üzerinden askeri belgeleri temin edip Yunanistan’a, Karadeniz’e kıyısı olan bir ülkeye ve hatta PKK ’ya satacaktı. Bu yargılama başladığında Türkiye , Belyoz’da görüldüğü üzere, yeniden ‘dijital veri’ ve ‘dijital sahtecilik’ tartışmasına boğulabilir.Pandora’nın kutusu

İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne 10 Ağustos 2010’da gönderilen bir ihbar e-mailine göre, şehirdeki bir çete tarafından üniversiteli kadınlara fuhuş yaptırılıyor ve görüntüleri çekilerek onlara şantaj yapılıyordu. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 3 Aralık 2010 tarihli kararıyla, fuhuş yaptıkları kaydedilen kadınların da aralarında olduğu bir grup şüpheli dinlenmeye başlandı. Bu kapsamda 1990 doğumlu Narin Korkmaz ve 1989 doğumlu Safiye Köten mercek altına alındı. Pamukkale Üniversitesi’nde okuyan Narin Korkmaz’ın bilhassa Hava Eğitim Komutanlığı’ndaki subaylar ve Kara Kuvvetleri’ndeki kimi astsubaylarla cinsel ilişkisinin olduğunu saptandı. Korkmaz’ın kendisini telefonda “Teğmen Korkmaz” diye tanıttığı, TSK’dan kimi bilgiler edinmeye çalıştığı belirlendi. Safiye Kökten’in ağırlıklı Deniz Kuvvetleri’nde görevli subaylarla cinsel ilişki yaşadığı anlaşıldı. Kökten’in birlikte olduğu kimi askerlerle fantezi amaçlı görüntülerini kaydettikleri tespit edildi. Bu takip, askerleri içine alacak şekilde genişledi. Hava Eğitim Komutanı Yüzbaşı Ahmet Gençel Kıvrakdal’ın Narin Korkmaz’la geçmişte bir ilişki yaşadığı, personeline de göz yumduğu yönünde TSK içinde idari soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Bu aşamaya kadarki süreç, üç ayrı kadın üzerinden devam eden, yer yer şantaj şeklinde dönüşebilecek bir fuhuş ilişkisi görünümündeydi.

Fakat genişleyen soruşturma emekli Albay Coşkun Başbuğ’a sonra da Başbuğ’un bir yıl beraber çalıştığı CHP ’li işadamı Bilgin Özkaynak’a sıçradı. Bir buçuk yıl devam eden takip, 9 Mayıs 2012’de operasyona dönüştü. Özkaynak’ın evindeki aramada, dijital veri tabanı olduğu iddia edilen ‘Pandora’ adlı dosya bulundu. Özkaynak’ın yanı sıra Başbuğ ile iki hayat kadında da dijital veriler çıktığı savunuldu. Birbirlerini doğruladıkları iddia edilen dijital veriler, soruşturmayı ‘casusluk’ iddiasına taşıdı.

İddiaya bakılırsa Özkaynak’ın liderliğinde bir çete vardı. Özkaynak’ın altında, ikisi hayat kadını olmak üzere dokuz koordinatör yer alıyordu. Bu koordinatörlere 197 askeri görevli ve ‘eskort’ denilen 52 hayat kadını ve transeksüel bağlıydı. Yine ‘dijital verilere’ göre grup, fuhuş yoluyla askerlerle ilişki kuruyor, şantaj uyguluyor, ardından askeri plan ve belgeleri ediniyordu. Bu gizli planları PKK’ya, Yunanistan’a, Karadeniz’e kıyısı olan bir ülkeye satacağı iddia edilen grubun, 805 askeri de fişlediği öne sürülüyor.İddialar ciddi ama...

Savlar böylesine ciddiyken 1773 sayfalık iddianamede, 88’i tutuklu 357 şüpheliden herhangi birinin suçlamalara ilişkin görüşüne yer verilmiyor. Ne bu dijital verilerin çıktığı iddia edilen şüpheliler, ne de dijital verilerde adlı geçtiği için suçlanan şüphelilerin ifadesine atıfta bulunuluyor. Dolayısıyla şüphelilerin iddia ve kanıtları reddedip reddetmedikleri bilinmiyor. İddianamede yer verilen dinleme kayıtları da, ‘Pandora’ adlı dijital verideki iddiaları doğrulamaya yetmiyor. Aynı şekilde örgüt liderliği ile suçlanan Özkaynak’ın iki hayat kadını ile, iki kadınının da birbiriyle temasına dair kanıt sunulmuyor.