Ege'nin 'gizli' samurayları

TÜBİTAK'ın bir kan hastalığıyla ilgili veri toplamak için yaptığı araştırma, tarihi bir dedektifliğe döndü.
Haber: ÖNER ŞAN / Arşivi
ALİ KÖSE / Arşivi

ANTALYA - TÜBİTAK'ın bir kan hastalığıyla ilgili veri toplamak için yaptığı araştırma, tarihi bir dedektifliğe döndü. 'Orak hücre' denilen kan hastalığıyla ilgili olarak 1986 yılında başlatılan araştırma kapsamında bugüne kadar 16 ilde yaklaşık 900 bin kişiden kan örneği alındı. Örneklerin incelenmesi sonucunda Ege ve Trakya'da yaşayanlar ile Japonların
'aynı kan özeliklerini taşıdığı' ortaya çıktı.
Yetkililer ilk kez Türkiye'de bulunan 'hemoglobin-Ankara' adlı kan özelliğinin Japonlarda da bulunduğunu söyledi. Ulusal Talasemi Konseyi Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, "Japonya'da tanısı konulan hemoglobin- UB2'yi ise Trakya ve Ege'de yaşayan Türklerde bulduk. Bu verilere göre Japonlarla kökümüzün aynı olduğu anlaşılıyor. Zaten Japonlar yıllardır, Alacahöyük'te kendi köklerini iğneyle toprağı kazarak bulmaya çalışıyor" dedi.
Prof. Dr. Duran Canatan şöyle devam etti: "Yıllar önce Elbistan ve köylerindeki anormal hemoglobin sıklığının sebebini bulmak için dar kapsamlı araştırma başlatmıştık. 1085 kişide hemoglobin-D bulundu. Bu, Hindistan'ın Pencap eyaletinde yaşayan insanlarla ortak özelliktir.
Büyükyapalak Köyü'ndekilerin ise yüzde 25-30'u bu özelliği taşıyordu. Sonuçları ABD'ye gönderdik, orada da onaylandı."
Antakya, Hatay, Mersin ve Antalya'nın doğusunda yaşayanların yüzde 10-15'inde de Afrika özelliği taşıyan hemoglobin- C'ye rastlandı. Bu da Çukurovalılarla Afrikalılar arasında akrabalık bulunduğunu gösteriyordu."
Kan hastalıkları bölgelere göre değişiklikler ve kendine has özellikler taşıyor. Afrika ve Arap kökenli olduğu bilinen ve alyuvarların orak şekline dönüşüp damar tıkanıklığına yol açmasıyla meydana gelen 'orak hücreli anemi' hastalığı, insanların genetik kökeninin belirlenmesinde önemli rol oynayabiliyor.