Eğer bir sorun varsa mazisi en fazla iki yıl

Eğer bir sorun varsa mazisi en fazla iki yıl
Eğer bir sorun varsa mazisi en fazla iki yıl
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, üslup uyarısı yaptı. Şentop, dershane konusunun da iki yıldır gündemlerinde olduğunu söyledi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Cemaati ile hükümet arasında gelinen son noktayı değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, “Ben bunu kabul etmiyorum ama iddialara göre, camia ile siyaset arasında bir sorundan söz edilecekse, bunun mazisi en fazla iki yıldır; üç değil” dedi. Radikal’in sorularını cevaplandıran Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu:
BU GÜNLERE GELDİK: AK Parti olarak, Türkiye ’nin büyümesi, güçlenmesi, ekonomik istikrarını ve sosyal barışını sağlaması hedefini benimseyen birçok toplumsal grubun, cemaatin, camianın desteğiyle, yol arkadaşlığıyla bu günlere geldiğimize inanıyoruz.
GÜLEN HAREKETİNİ HEDEF ALMIYOR: Bugün yaşanan dershaneler tartışmasında doğrularla yanlışları birbirinden ayırmak lazım. Maksadımız gerçeği ortaya çıkarmaksa. Dershaneler konusunda AK Parti hükümetlerinin genel bir yaklaşımı var. Dershaneler belli bir takvim içinde dönüştürülmek, okullara paralel bir eğitim modeli olmaktan çıkartılmak isteniyor. Bu genel yaklaşımın, Gülen hareketini hedef aldığı iddiası, kim tarafından ortaya atılırsa atılsın gerçeği yansıtmıyor.
SORUN VARSA MAZİSİ EN FAZLA İKİ YIL: Öncelikle, kamuoyuna yansıyan tartışmalara bakacak olursak, ben bunu kabul etmiyorum ama iddialara göre, camia ile siyaset arasında bir sorundan söz edilecekse, bunun mazisi en fazla iki yıldır; üç değil. Yani, 2011’de böyle bir sorun iddiası yok. Peki dershaneler tartışması, camia ile siyaset arasında sorun olduğu iddia edilen zaman diliminin konusu mudur? Değil. 2003 yılından itibaren çeşitli vesilelerle dershanelerin dönüştürülmesi meselesi kararlılıkla ortaya konulmuş. 2007’de kalkınma planına, 2009’da bakanlığın strateji belgesine konulmuş. Somut hedeflerle tanımlanmış konu. O halde, camia ile siyaset arasında herhangi bir sorun iddiası yokken dershaneler konusunda hükümetin kararlılığı resmi metinlerle ortaya konulmuş. Bu gerçek, dershane konusunda Gülen hareketinin hedef alındığı iddiasını kronolojik olarak yanlışlıyor.
ÜSLUP ÖNEMLİ: Ben genellemelerden daima kaçınırım; genellemelerin gerçek durumu çarpıttığını düşünürüm. Her meseleyi sadece o mesele olarak ele alırsak hata yapmaktan kurtuluruz. Dershane meselesi dershane meselesidir. Bir meseledeki tartışmaları toptancı bir anlayışla umumileştirmek yanlış olur. Bir meselede mutabık olmayabilirsiniz ama mutabık olduğumuz birçok meseleyi yok sayamayız, görmezden gelemeyiz. Üslubumuz da önemli tabii. Konuyu gerçekler üzerinden, itham etmeden, karalamadan tartışabilmek lazım. En azından uzun ve zorlu bir yolu birlikte yürümüş insanlar olarak…

2007 taslağı güncelleniyor

AK Partili Şentop, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde mutabakata vardığı 60 maddenin dışında AK Parti’nin üzerinde çalıştığı bir anayasa taslağı olup olmadığının sorulması üzerine “AK Parti olarak, bizim bir anayasa taslağımız var elbette. Böyle bir taslak 2007’den beri var. Zaman içinde çeşitli şekillerde güncelliyoruz bu metni. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğumuz, esasen 104 maddeden oluşan teklif de, güncelleyerek geliştirdiğimiz bu metin. Komisyondaki tartışmalar, yeni gelişmeler çerçevesinde bazı bölümlerini tekrar ele alıyoruz. Tamamen dinamik bir metin” dedi. Şentop, yeni anayasa ve ‘çözüm süreci’ ile ilgili soruyu cevaplarken de şöyle konuştu: “Anayasaların çözüm süreçlerine doğrudan değil dolaylı olarak, başka bir ifade ile tersinden etkisi olur. Sorunların çözümünün önündeki engelleri kaldırmak; çözümlerin önünde engel olmaktan çıkmak. Bu sebeple başka anayasalarda olmayan birçok düzenleme bizde anayasa maddesi olarak bulunmaktadır. Anayasayı bir üst çerçeve metin haline getirdiğimizde sorunlar çözülür.”

40’a yakın kadın aday olabilir

AK Part’inin her seçimde, bir öncekine göre çok daha fazla kadın aday gösterdiğinin altını çizen Mustafa Şentop, “Bu seçimde de kadın adaylarımızda artış olacaktır. Başörtülü adaylarımız da olacaktır” dedi. Belediye başkan adaylıkları için şu aşamada sayı vermenin mümkün olmadığını ifade eden Şentop, “Burada daha çok sonucu etkileyecek, daha fazla oy alabilecek kişileri aday göstermek gerekiyor. Kadın-erkek ayrımı yapabilmek mümkün değil. Belirtmek gerekir ki, bu noktada kadınlar nispeten daha şanssız. Ama meclis üyeliklerinde adaylarımızın üçte biri kadın kollarımızın önerisiyle şekillenecek. Ana kademe ve gençlik kollarından da kadın aday gelebileceği için meclis üyeliklerinde hemen hemen yüzde 40’a yakın adayımız kadınlardan olabilir” diye konuştu.