Eğer birlikteysen boşanma

Yargıtay, boşanmaya karar veren ancak birlikte yaşamaya devam eden çiftin, boşanma kararının bozulması gerektiğine hükmetti.

ANKARA - Yargıtay, boşanmaya karar veren ancak birlikte yaşamaya devam eden çiftin, boşanma kararının bozulması gerektiğine hükmetti. Bir erkek, eşinden boşanmak için dava açtı. Ayvalık Asliye Hukuk Mahkemesi de, çiftin boşanmasına karar verdi. Karar, davacı tarafından temyiz edildi.
Temyiz istemini görüşen Yargıtay'ın 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.
Bozma gerekçesinde, yerel mahkemenin çiftin boşanmasına karar verdiği, ancak mahkeme kararının iki yılı aşkın süre davacı tarafından tebliğe çıkarılmadığı belirtildi.
Boşanma sürecinde ikiz
Tarafların boşanma kararından sonra birlikte yaşamaya devam ettiklerine işaret edilen gerekçede, temyiz dilekçesine eklenen nüfus kaydından da çiftin bu birlikteliğinden ikiz çocukları olduğunun anlaşıldığı kaydedildi. Gerekçede, şu görüşlere yer verildi:
"Çiftin bu süre zarfında evlilik birliğini sürdürmeleri karşısında, hâkim önündeki boşanma beyanlarının serbest irade ürünü olduğundan söz edilemeyeceği gibi, boşanma kararından sonra birlikte yaşamaları karşısında geçmiş hadiselerin de karşılıklı affedilmiş sayılması gerekmektedir."