Eğer bombacıysa niye bıraktılar?

Eğer bombacıysa niye bıraktılar?
Eğer bombacıysa niye bıraktılar?

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Hatay’da mülteci kamplarına saldırı anında yakalanan Suriye’li Enes Asaileh ve Mahmut K.’nın, CHP’lilere Şam ziyareti kapsamında ‘rehberlik’ yaptıkları ve araç ayarladıkları yolunda çıkan haberlerin doğruyu yansıtmadığını söyledi. Eryılmaz, “Bu bahsedilen kişinin şirketi var, Suriye’ye yolcu getirip, götürüyor. Biz ücret karşılığında oraya gittik” dedi. Eryılmaz çıkan haberlerin ise “İktidar bilinçli olarak bizi hedef gösteriyor” şeklinde yorumladı. 

Biz turizm şirketinden araç kiraladık 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CHP heyetini Suriye’de Beşşar Esad ile görüştürenlerin, Reyhanlı’daki saldırıya karışanlarla aynı kişiler olduğu açıklamasını yapmıştı. Açıklamaların ardından Hatay’da mülteci kamplarına saldırı anında yakalanan Enes Asaileh’in CHP’li heyet ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad görüşmesine aracılık ettiği ve Mahmut K.’nın ulaşım için araçları kendi şirketi üzerinden ayarladığı yönündeki haberler kamuoyuna yansıdı.
CHP Hatay Milletvekili Eryılmaz iddiaları Radikal’e değerlendirerek, şunları kaydetti: “Kim almış bu bilgiyi. Gizlilik kararı var dosyada. Bizim böyle birşeyden haberimiz yok. Bizim Şam’a götürülmemizle ne alakası var? Bahsedilen kişiyi tanımıyoruz. Biz de oraya gideceğimiz zaman ‘Bir şirket bulun, minibüs tahsis etsin’ dediler. Biz ücret karşılığında oraya gittik. Bir turizm firmasından araç kiraladık. Bu adam yıllardır Suriye’ye gidip geliyor. Eğer bombalama işi için talimat verdiyse neden bıraktılar bu adamı? Mahmut denilen kişi 3 gün önce serbest bırakıldı. Ama yarın bu adamı tekrar tutuklattırırlar sırf bu propagandaları devam ettirmek için. Avukatıyla görüştüm, ‘Bu milletvekillerini nasıl, ne zaman niçin götürdün’ gibi sorular sormuşlar. Direkt patlamayla ilgili sorular da yok. Milletvekilleri hedef alınmış. AKP ’nin yapmaya çalıştığı şu: Elinde bir bomba patladı. İzlediği Suriye politikasından dolayı çok büyük bir sıkıntı yaşıyor, büyük bir tepki var.” Geçen yıl kasım ayında Refik Eryılmaz’ın (sol başta) olduğu 
CHP heyeti Esat’la görüşmeye gitmişti.