Eğitim 'dalga'ya geldi!

Toplam 4 trilyon liralık su ve elektrik borçları yüzünden susuz, elektriksiz
kalan okulların son umudu olan Bakanlar...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Toplam 4 trilyon liralık su ve elektrik borçları yüzünden susuz, elektriksiz
kalan okulların son umudu olan Bakanlar Kurulu da soruna ilgi göstermedi.
Okullardan, Turgut Özal döneminde çıkarılan kararname benzeri bir uygulamayla camiler gibi elektrik ve su parası alınmaması için konuyu Bakanlar Kurulu'na götüreceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun çabaları sonuçsuz kaldı. Bakan, bütçenin yetersizliği yüzünden yeni okul yapılamayacağını da söyledi.
Bostancıoğlu, Radikal'in sorularını yanıtlarken, sadece bir yönetmelik değişikliğiyle sorunun çözüleceğine inandığını belirterek şöyle konuştu:
"Ama buna benim inanmam yetmiyor. Bu ülkede camilerden su parası alınmıyor ama okullardan
alınıyor. Bunu da herkes biliyor. Ekonomik krizden olsa gerek, çağrılarımız yerine ulaşamıyor ya da birileri bizim çağrılarımıza
gülüp geçiyor. Biz yine de okullardan su ve elektrik parası alınmaması için çağrımızı yineliyoruz."
Bostancıoğlu, "Konuyu Bakanlar Kurulu gündemine götürdünüz mü?" sorusunu yanıtlarken de konunun ciddiye alınmadığının işaretini verdi ve "Gereken her şeyi yapıyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. Ama bu sorunu yalnız bizim değil hükümetin diğer üyelerinin de ciddiye alması gerekiyor" dedi. Milli Eğitim Bakanı, bu konuda karşılaştığı zorlukları şöyle dile getirdi:
Bütçe yine çok dar
"Eğitim bütçemiz yine dar. Cari bütçede bir artış var ama bize yetmeyecek. Bu yıl
okul yapamayacağız ama amacımız mevcut okullarımızdaki kaliteyi artırmak olacak. Bütçe sınırlı diye çalışmalarımızı durdurmamız, kötümserliğe kapılmamız söz konusu olamaz. Şimdilik hiçbir okulumuzda sorun yok. Olmaması için bütün olanaklarımızı
seferber etmekten kaçınmadık. Ama, tek başına iktidar olduğumuzda okullarımızı sorunlarından tamamen kurtaracağız belki."
Belediyeler: Biz ne yapalım?
Okulların su borçları, belediyeleri de sıkıntıya soktu. Türk Belediyeler Birliği Başkanı Aytaç Durak, "Okulların bizimle değil, hükümetle sorunu var. Bizim de hükümetle sorunumuz var. Bize kim hoşgörüyle bakacak? Bunları hükümete söylüyoruz da bizi duyan yok. Ona parasız ver, buna parasız ver. İyi de bu değirmenin suyu nereden diye sorarlar adama. Allah aşkına gelin şu sorunları doğru düzgün tartışalım" dedi.