Eğitim de sallandı

Erzurum'da geçen hafta üç gün arayla meydana gelen 5.1 ve 5.3 büyüklüklerindeki iki depremin yarattığı korku kentten kısmi bir göç başlattı. Kulaktan kulağa yayılan ancak kaynağı bilinmeyen 'Büyük deprem olacak, ceset torbaları gönderilmiş'...
Haber: TURGAY İPEK / Arşivi

ERZURUM - Erzurum'da geçen hafta üç gün arayla meydana gelen 5.1 ve 5.3 büyüklüklerindeki iki depremin yarattığı korku kentten kısmi bir göç başlattı. Kulaktan kulağa yayılan ancak kaynağı bilinmeyen 'Büyük deprem olacak, ceset torbaları gönderilmiş' yönlü söylentilerinin ardından birçok kişi geçici olarak başka kentlerdeki yakınlarının yanına gitti. Birçok kamu görevlisi de çocukları ve eşlerini memleketlerine gönderdi.
Deprem göçü, öğrencileri de etkiledi. Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 40 bin öğrenciden 4 bini memleketine gitti. Kredi Yurtlar Kurumu yetkilileri, üniversite öğrencilerinin barındığı bloklara geçen yıl Bayındırlık Bakanlığı'na depreme dayanıklılıktestiyaptırdıklarını belirtti.Yurt-Kur'abinalarının sağlam çıktığına işaret eden yetkililer, şu bilgileri verdi: "Öğrencilere bu durumu yazılar ve anonslarla duyurmaya çalıştık. Binaların depreme dayanıklıolduğunu,korkmamaları gerektiğini açıkladık. Ancak öğrenciler bize değil, dedikodulara, fısıltı gazetesine inandılar.
Yurtlarda 4 bin 500'ü kız olmak üzere, toplam 8 bin öğrenci barınıyor. Yaklaşık 4 bin öğrenci dilekçe vererek memleketlerine gitti. Öğrencilerin Erzurum'dan ayrılmasının ayrı bir gerekçesi de, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü'nün sınavlara girmeyen öğrencilere telafi sınav yapılacağını bildirmesi oldu. Öğrencilerin can güvenliğini biz onlardan daha çok düşünüyoruz. Ama bu kez fısıltı gazetesi galip geldi."