Eğitim dert demek

Üniversite hocalarının yüzde 55.4'ü, kendi alanlarındaki süreli yayınları izleyemiyor. Öğrencilerin yüzde 70.6'sı, mevcut akademik eğitimi yetersiz buluyor.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Türk Eğitim-Sen tarafından 460 akademisyen ile 850 üniversite öğrencisine uygulanan anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Anket sonucuna göre üniversite hocalarının yüzde 55.4'ü kendi alanlarıyla ilgili süreli yayınları takip edemiyor.
Yüzde 82'si bu yayınları para bulamadığı için alamıyor. Akademisyenlerin yüzde 37.2'si 600 milyon ile 1 milyar lira, yüzde 15'i 400 milyon ile 500 milyon lira arası, yüzde 29'u da 300 milyon ile 400 milyon lira, maaş alıyor. Öğretim elemanlarının yüzde 72.2'si bu gelirle geçimlerini ve eğitimle ilgili ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Ankete göre, öğretim elemanlarının yüzde 59'u yabancı dili kendi imkânlarıyla öğrenmiş.
Öğrenciler sınava karşı
Ankete katılan üniversite öğrencileri de eğitim sisteminin yeterli olmadığı görüşünde. Öğrencilerin yüzde 80'i dershanelere giderek üniversite sınavına hazırlanmış.
Yüzde 87.2'si üniversite hazırlık kurslarının
gerekli olduğunu savunuyor. Öğrencilerin yüzde 68.4'ü üniversiteye giriş sınavı yapılmasına karşı. Yüzde 88.9'u ise ÖSS'den memnun değil. Öğrenciler, kişilerin hayatının bir sınava bağlanmasının doğru olmadığı görüşünde. Öğrencilerin yüzde 24.7'si okudukları bölümü aile ve yakın çevresinin etkisiyle seçtiklerini söylerken, yüzde 18.1'i piyasının mesleğe olan talebinin en büyük etken olduğunu ifade etti.
Ankete göre öğrencilerin yüzde 48'i sigara kullanıyor. Yüzde 38.7'sine göre Türkiye'nin en önemli sorunu ekonomik, yüzde 25.4'üne göre ise siyasi istikrarsızlık. Öğrencilerin yüzde 16.2'si ise "En büyük sorun demokratik hakların kullanılmaması" dedi.
İşsiz kalma korkusu
Ankete katılan öğrencilerin yüzde 70.6' sı akademik eğitimi yeterli bulmuyor.
'Okuduğunuz bölümden memnun musuz?' sorusuna öğrencilerin yüzde 25.5'i hayır derken, en büyük neden olarak bitirdikten sonra iş bulamama kaygısı gösterildi.
Öğrencilerin yüzde 24'ünün aylık gelirinin 100 milyon liradan az olduğunun ortaya çıktığı ankette, bu paranın büyük bir bölümünün ev kirası veya yurt ile yemek giderlerine harcandığı belirtildi. Anket sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 51.3'ünün ailesi eğitim masraflarını karşılayamıyor.