Eğitim göçünde yeni rota

Her yıl Türkiye'den yurtdışına eğitime giden 50 bin öğrenci için yeni çekim merkezi, Kanada.

İSTANBUL - Her yıl Türkiye'den yurtdışına eğitime giden 50 bin öğrenci için yeni çekim merkezi, Kanada. İstatistiklere göre Kanada, Türkiye'den öğrenci alan ülke sıralamasında üçüncü. Son beş yılda Kanada'ya giden öğrenci sayısında yüzde 40 artış oldu. Merkezi Kanada'nın Vancouver kentinde olan ve 17 ülkede şubesi bulunan Kanada Eğitim Merkezi'nin (CEC) Türkiye Ofisi, 2003'te Kanada'ya giden 800 Türk öğrencisi ve çocuklarını gönderen 500 aileyle bir anket yaptı.
Ankete katılan öğrencilerin yüzde 95'i Kanada'yı güvenli bir ülke olarak gördüğü, yüzde 50'si kaliteli eğitimi, yüzde 30'u ise ekonomik olmasından ötürü tercih ettiğini belirtti. Kanada'da İngilizcenin yanı sıra Fransızca eğitim verilmesi, diplomaların tüm dünyada tanınması, ülkenin doğal güzellikleri, yaşam kalitesinin yüksekliği, farklı etnik grupların yarattığı kültürel çeşitlilik de öğrenciler için tercih nedeni.
Çocuğunu Kanada'ya gönderen ailelerin yüzde 70'i ise güvenilir oluşu nedeniyle bu ülkeyi tercih ediyor. CEC'den verilen bilgiye göre uluslararası öğrenciler için bir yıllık ortalama eğitim ücreti ABD'de 16 bin (devlet) ile 28 bin dolar (özel) arasında (21-37 milyar lira); Britanya'da 18 bin dolar (24 milyar lira); Kanada'da 8 bin dolar (10 milyar lira). Yaşam masrafı ise ABD'de ve Britanya'da 14 bin (18 milyar lira), Kanada'da 10 bin 500 dolar (14 milyar lira). Kanada'da gıda ve ulaşımın 'ucuz' olduğunu belirten CEC Türkiye Ofisi Müdürü Köksal Ekinci, bir öğrencinin ortak ev tutmak şartıyla, eğitim ücreti hariç, ayda 600-700 Kanada Doları'yla (600-700 milyon lira) geçinebileceğini söylüyor.
OECD ülkeleri içinde eğitime en fazla payı ayıran ülke olan Kanada'ya giden Türk öğrencileri ağırlıklı olarak mühendislik (bilgisayar, elektronik, makine, endüstri vb), işletme, ekonomi, iletişim, uluslarası ilişkiler, sosyal bilimler, güzel sanatlar, turizm bölümlerini tercih ediyor. Üniversitelerin neredeyse tamamının burs sağlaması da öğrenciler için cazip.
Fuarlar başlıyor
Türkiye'de dört yıldan beri yapılmakta olan Kanada Eğitim Fuarı bu yıl 10 Mart'ta Ankara Hilton'da, 13-14 Mart tarihleri arasında da İstanbul Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleştirilecek.
Bilgi için: (0212) 245 20 21-23