Eğitim için kıran kırana pazarlık

Van'da yetkililer iki aileyle pazarlık yaptı.
9 yaşındaki Esma haftada bir evde kalması, 11 yaşındaki Demet masraflarının karşılanması şartıyla okullu oldu.
Haber: FAHRETTİN GÖK / Arşivi
GÜLAY ÖZEK / Arşivi

VAN - 'Haydi kızlar okula' kampanyasını sürdüren öğretmenler, Kuran kursuna giden iki amca kızını, aileleriyle yaptıkları sıkı bir pazarlık sonunda okullu yaptı. Kentin dört bir yanında araştırma yapıp okula gönderilmeyen kızları tespit eden öğretmen Bahri Yıldızbaş, Şükran Çelik ve Sema Güler, Kuran kurslarına da gitti.
Şeyh Abdurrahman Gazi Türbesi'ndeki Kuran kursuna devam eden dokuz yaşındaki Esma Filiz'le amcasının kızı 11 yaşındaki Demet Filiz'in hiç okula gitmedikleri tespit edildi.
Direnmeleri fayda etmedi
Amca kızlarının, "Ailelerimiz okula gitmemize izin vermiyor" sözleri üzerine öğretmenler ilk olarak Demet Filiz'in evine gidip babası Kerem Filiz'le görüştü. Kerem Filiz, önce kızının yaşının geçtiği gerekçesiyle okula göndermek istemedi. Ancak eğitmenlerin yoğun çabasıyla Kerem Filiz, tüm masraflarının karşılanması şartıyla kızının okula gitmesine ikna edildi.
Öğretmenler sonra da Esma Filiz'in babası Kemal Filiz'i ikna etmek için çalıştığı inşaata gitti. Kemal Filiz, önce dokuz yaşındaki kızının 13 yaşında olduğunu iddia etti ve okula göndermeyeceğini söyledi. Öğretmenlerin, okulun önemini anlatmalarıyla ısrarından vazgeçen Kemal Filiz, "Bence kızımın okula gitmesinde bir sakınca yok. Ama annesine de bir soralım" dedi.
Anne: Başka kimsem yok
Bunun üzerine öğretmenler Esma Filiz'in evine giderek anne Naide Filiz'i iknaya çalıştı. Görevli öğretmenlere Kürtçe hasta olduğunu ve evin bütün işlerini Esma'nın yaptığını söyleyen Naide Filiz, "Evde kimsem yok. Onun için kızım ancak öğleye kadar okula gidebilir. Bir de ekmeği kızım pişiriyor. Haftada bir gün de evde kalıp ekmek pişirmesine izin vereceksiniz" diye konuştu. Kızların okullu olması için çaba gösteren öğretmenler, annenin tüm şartlarını kabul ettiklerini belirterek, Esma Filiz'in de okullu olmasını sağladı.
Dokuz yaşındaki Esma, Şehit Cemal Görgülü İlköğretim Okulu 1'inci sınıfına kaydedildi. 11 yaşındaki Demet'se kendi çabasıyla daha önce okuma-yazma öğrendiği için seviye ölçme sınavına alınacak. Demet Filiz, aynı okulda seviyesine uygun sınıfa kaydedilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7573257573250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.