Eğitim manzaraları

Okul merdiveni çöktü: Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde eğitim-öğretim dönemi altı yaralıyla başladı. Kalabalığın ağırlığına dayanamayan Atatürk İlköğretim Okulu'nun merdiveni çöktü. Dört öğrenci ile iki veli olmak üzere altı kişi yaralandı.

  • Okul merdiveni çöktü: Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde eğitim-öğretim dönemi altı yaralıyla başladı. Kalabalığın ağırlığına dayanamayan Atatürk İlköğretim Okulu'nun merdiveni çöktü. Dört öğrenci ile iki veli olmak üzere altı kişi yaralandı. Yaralılar Bismil Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edildi. Okul müdürü Osman Gülseven kutlama törenlerinin ardından öğrencilerin sınıflara girdiği sırada okul merdiveninin altı tahtayla destekli kısmının çöktüğünü belirtti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, savcı ve kaymakam okulda inceleme yaptı. Okul Müdürü Osman Gülseven, inşaatın dört yıl önce Batman'da faaliyet gösteren Numan İnşaat tarafından yapıldığını söyledi.
  • Su kesintisinden okullar açılamadı: Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde beş gündür sular akmadığı için okulların iki gün geç açılacağı duyuruldu.
    İlçede eğitim 15 Eylül de başlayacak.
  • Hasattan sonra okula: Yaşıtları yeni eğitim-öğretim yılına başlamanın ilk günlerinin heyecanını yaşarken Adana'da tarım işçisi çocuklar, pamuk hasadı bittikten sonra okula gidecek. Okula gitmek yerine günde 10 milyona çalışan işçilerden 14 yaşındaki Zara Kurtboğan, "Okula geç başlasam da her yıl onur belgesiyle sınıfımı geçiyorum" dedi.
  • Kürtçe şarkıyla dersbaşı: Van Mehmet Akif Ersoy Lisesi yerel bir müzik grubunun söylediği Ciwan Haco şarkılarıyla başladı. Öğretmen ve öğrenciler halay çekerek derse başladı.
  • Prefabrik hayatlar: Bolu'da 12 Kasım 1999'dan beri prefabrikte yaşayan ve ev kiraları yüksek olduğu için başka eve geçmek istemeyen depremzedeler çocuklarını yine prefabrik okula gönderdi. Sumani Sarı, kızını prefabriklere 500 metre uzaklıktaki okula göndermek istediğini, ama alınmadığını söyledi.
  • Mr. Brown out, Şener Şen in: MEB Talim ve Terbiye Kurulu, devlet okullarında okutulmak üzere ilk kez 'yerli' yabancı dil kitapları hazırlatarak onayladı. Kurul'un 'yerli' kitaplarında oyuncu Şener Şen, rekortmen dalgıç Yasemin Dalkılıç, 'Deprem Dede' Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara, NBA'de top koşturan basketbolcu Hidayet Türkoğlu da yer alıyor.