Eğitim manzaraları

Yeni eğitim ve öğretim başladı, ancak bazı okullarda hâlâ öğretmen yok. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in seçim bölgesi Van'da merkeze bağlı Ağartı Köyü'ndeki ilköğretim okulu, öğretmen ataması yapılmadığı için açılamadı.

VAN/BATMAN - Yeni eğitim ve öğretim başladı, ancak bazı okullarda hâlâ öğretmen yok. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in seçim bölgesi Van'da merkeze bağlı Ağartı Köyü'ndeki ilköğretim okulu, öğretmen ataması yapılmadığı için açılamadı. Heyecanla okullarının açılmasını bekleyen 45 öğrenci, günlerini ders yapmak yerine okul bahçesinde oynayarak geçiriyor.
Öğretmensizlikten eğitime başlayamayan okullardan biri de Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Ulaş Köyü İlköğretim Okulu. 130 öğrenci her sabah önlüklerini giyerek okul bahçesinde vakit geçiriyor. Kayseri'nin Erkilet beldesindeki Görme Engelliler İlköğretim Okulu ise öğrenci bekliyor. 200 öğrenci kapasiteli olan pansiyonlu okulda 24 öğrenci okuyor. Bu eğitim yılında ise sadece iki öğrenci kayıt yaptırdı. Çevre ilçelerdeki görme engellilerin sayısının daha fazla olduğunu belirten Altınokta Körler Derneği Kayseri Şube Başkanı Adem Çavuşoğlu, velilere "Görme engelli çocuklar, evlerde gizlenmemeli" diye seslendi. (dha, aa)