Eğitim müdürüne tehdit

Depremde hasar gören okulların inşaatını yapan müteahhitleri mahkemeye veren Hakkâri Milli Eğitim Müdürü Hekim Turgut, tehdit telefonları aldığını açıkladı.
Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Depremde hasar gören okulların inşaatını yapan müteahhitleri mahkemeye veren Hakkâri Milli Eğitim Müdürü Hekim Turgut, tehdit telefonları aldığını açıkladı. Dün, Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda veli toplantısına katılan Turgut, yaşadıkları sorunları anlattı.
25 Ocak 2005 tarihinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremden sonra hasar gören Akçalı ve Geçitli yatılı ilköğretim bölge okulları inşaatlarını yapan müteahhitleri mahkemeye verdiğini belirten Turgut, "Müteahhitleri mahkemeye verdikten sonra, birileri sürekli evimi arayarak, 'Seni asacağız, keseceğiz' diye tehdit etmeye başladı. Ben görevimi yaptım. Okulların temelini ben atmadım. O binaların malzemesini ben çalmadım, denetimini ben yapmadım. Kim yapmışsa adalete hesap vermeli. Beni bu tehditler kesinlikle korkutamaz" dedi.
'Bıçaklı öğrenciler var'
Turgut, bazı okullarda, öğrencilerin öğretmenlerini bıçakla tehdit ettiklerini de söyledi. İdareci ve öğretmenlerin korkudan sessiz kaldığını belirten Turgut, "Okul müdürlerine talimat verdim, huzuru bozan öğrenciler okuldan uzaklaştırılacak. Öğretmenlere gereken saygıyı gösteremiyoruz. Bu konuda öğretmenlere büyük görev düşüyor" diye konuştu.
'Öğretmenlerin koşulları zor'
Hakkâri'de öğretmenlerin zor şartlarda çalıştıklarını vurgulayan Turgut, şu sorunlara değindi: "Özlük hakları iyileştirilmeli. İstanbul'da bir öğretmen 1 milyar alıyorsa, Hakkâri'de 2 milyar almalı. Çünkü, çoğu köyde lojman yok. Tuvaleti olmayan okullar var. Hakkâri'nin eğitimdeki başarısızlığı bir türlü aşılamadı."
'ÖSS'yi dört gözle bekliyoruz'
ÖSS ve LGS sınavlarında Hakkâri'nin Türkiye sonuncusu olduğunu da anımsatan Turgut, ildeki bütün ilköğretim ve ortaöğretim okullarında ÖSS ve LGS kursları verdiklerini söyledi. Turgut, "Buna rağmen kurslara katılmayan öğrencilerimiz var. Bu başarısızlık kaderimiz olmamalı. Bu bizim için bir utanç tablosudur. Bu yılki ÖSS sonuçlarını dört gözle bekliyoruz. İnşallah Hakkâri'nin bu kötü kaderini değiştireceğiz."


    http://www.radikal.com.tr/8471128471120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.