Eğitim nefessiz kaldı

Ek bina yetişmedi
Yeni eğitim yılının ilk haftası 'normal' sayılan anormalliklerle geçildi. Gaziosmanpaşa Yunus Emre İlköğretim Okulu'nun ek binası yetişmeyince, sınıf mevcutları 60'tan 90'a kadar çıktı.
Nefes almak zor
Yunus Emre'de nefes almanın bile güçleştiği sınıflara doluşan 3 bin 600 öğrencinin çoğu dersi boş. 136 öğretmeni olması gereken okulda, 10 sözleşmeli 50 öğretmen görev başında.
Ödenek büyük dert
Okulun elektrik ve su parası hariç, ödeneği yok. Yedi temizlik görevlisinden birinin maaşını devlet ödüyor. Fotokopi ve telefon giderleri de cabası...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Yetkililer, 'Yeni eğitim-öğretim yılına her zamankinden daha hazır başladık' demeçleri verseler de, İstanbul'da bile eğitim yılı yine sorunlarla başladı. Gaziosmanpaşa ise, İstanbul'da eğitimin en sıkıntılı olduğu ilçelerden biri.
Birkaç gün önce, Gazi İlköğretim Okulu'nda bağış vermeyen velilerin çocuklarının kantinden bozma sınıfta toplandığı 'Garibanlar sınıfı' haberiyle gündeme gelen ilçede, zor durumda olan okullardan biri de Yunus Emre İlköğretim Okulu.
Nefes almak bile güç
Yapımına bir yıl önce başlanan ek bina, okulun kalabalığına çare olacaktı. Bu nedenle okulun kayıt bölgesi de genişletilmişti. Ancak ek bina bir yıl içinde üç taşeron firma değiştirdi ve hâlâ tamamlanamadı.
Bina dışarından bitmiş gibi görünse de, 24 derslikli ek bina da ne elektrik, ne su, ne de kalorifer tesisatı mevcut. Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda tam 3 bin 650 öğrenci ikili eğitim görüyor. 26 dersliğin olduğu okulda 52 şube var.
Geçen yıl 50-60 olan sınıf mevcutları bu yıl 80-90 arasında değişiyor. Tenefüslerde okulun koridorlarında adım atmak imkânsız. Öğrenciler sıralarda üç ya da dört kişi oturuyor. Bırakın ders yapmayı, sınıflarda nefes almak bile güç.
Ek binanın zamanında biteceği düşüncesiyle okullarının kayıt sınırlarının genişletildiğini belirten müdür yardımcısı Burhan Bayrak, "Yeni 12 şube açtık. Ancak ek bina bitmeyince iki sınıfı bir sınıf sayarak, açılacak şube sayısını altıya indirdik. 50. Yıl Mahallesi'nin bazı sokakları da okulun kayıt alanına verilince, özellikle 1. sınıflarda patlama oldu. Ek binanın nisanda bitmesi gerekirdi, hâlâ bitmedi" dedi.
Veliler kaygılı
Veliler durumdan şikâyetçi. Aydın Çırpıcı, 1-L'deki oğlunun iyi bir eğitim alamayacağından endişeli: "Bir sırada dört kişi. Hiç memnun değilim. Diğer üç çocuğum da burada okudu, ama en kötü dönem bu. İyi bir eğitim alamayacaklar."
1-E sınıfındaki kızının eğitiminden umutlu olmadığını belirten Seher İzci de, "Artık devletten umudumuzu kestik" diye sitem ediyor.
Öğretmen açığı da büyük
Okulun sıkıntısı sadece kalabalık sınıflar değil. Bilgisayar laboratuvarı bu sene kurulan okulda, bilgisayar öğretmeni olmadığı için çocuklar öğretmen atanana kadar bilgisayardan uzak kalacak. Branş ve sınıf öğretmeni açığı da çok. Norm kadroya göre 136 öğretmeni olması gereken okulda 10'u sözleşmeli, sadece 50 öğretmen bulunuyor.
Okulun kütüphanesi ve spor salonu ise ağzına kadar sıralarla dolu. Ek binadaki dersliklere konulacak sıralar, kütüphane ve spor salonuna depolanmış. Okul, diğer okullar gibi ihtiyaçlarını bağışlarla karşılamaya çalışıyor. Çünkü, devlet okullara elektrik ve su parasını ödemek dışında başka bir ödenek sağlamıyor. Yunus Emere İlköğretim Okulu'nda yedi temizlik görevlisi bulunuyor. Bunlardan bir tanesinin ücreti devlet tarafından karşılanıyor.
Altı temizlikçinin parasını ise okul ödüyor. Bir kişiye ayda sigorta dahil 660 YTL ödeniyor. Yani okul, sadece altı temizlik görevlisine ayda yaklaşık 4 bin YTL ücret ödüyor. Bunun yanı sıra temizlik maddesi, telefon faturası, fotokopi giderleri derken okulun aylık masrafı 5 milyara çıkıyor. Müdür yardımcısı Bayrak, mutlaka her hafta 150 YTL cam parası ödediklerini söylüyor.
'Hakkâri böyle yormadı'
Öğretmenler, tüm bu sorunlara karşın, yine de tüm gayretleriyle çalışıyor. Okul bu yıl onlarca öğrencisini Anadolu lisesine yerleştirmeyi başarmış. Altı yıl Hakkâri'de görev yaptığını, ancak burada yorulduğu kadar hiçbir yerde yorulmadığını belirten Bayrak, "Öğretmenler büyük bir özveriyle çalışıyor. Sabah saat 06.30'dan akşam saat 18.00'e kadar hepimiz okuldayız" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7576967576960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.