Eğitim notları...

Erzurum'un Ilıca ilçesine bağlı Kahramanlar Mahallesi'ndeki ilköğretim okulu öğrencilerinin gözü dün yoldaydı: "Öğretmenimiz her yıl okulların açılmasına bir hafta kala gelirdi. Ama bu yıl okul açılmasına rağmen gelmedi.

Erzurum'da 5 bin çocuk öğretmensiz
ERZURUM'DA 137 OKUL KAPALI: Erzurum'un Ilıca ilçesine bağlı Kahramanlar Mahallesi'ndeki ilköğretim okulu öğrencilerinin gözü dün yoldaydı: "Öğretmenimiz her yıl okulların açılmasına bir hafta kala gelirdi. Ama bu yıl okul açılmasına rağmen gelmedi. Hiçbirimizin ailesi bizi Ilıca İlçesi'ne gönderip okutmaz. Okulumuzu ve öğretmenimizi istiyoruz." Erzurum'da öğretmen yetersizliği nedeniyle 137 ilköğretim okulunun kapısına kilit vuruldu. Acilen 2 bin 500 öğretmene ihtiyaç olduğunu söyleyen Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, kapalı okullar açılmazsa 5 bini aşkın öğrencinin eğitim göremeyeceğini söyledi. (dha)

DERSBAŞI YAPMADILAR: Çanakkale'nin İntepe beldesine bağlı Yenimahalle Köyü'nde, taşımalı sistemin kaldırılmasını protesto eden bir grup öğrenci, okula yürüyerek gidip gelmek zorunda kaldıkları gerekçesiyle, okula gitmedi. (aa)

DİYARBAKIR'DA AÇIĞI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER KAPATACAK: Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Abdullah Tekdemir, dün kentte 400 bin öğrencinin ders başı yaptığını, ancak1000 öğretmen açıkları olduğunu söyledi. Tekdemir, "Bu açığımızı ücretli öğretmenlerle kapatacağız. Dersler boş geçmeyecek" dedi. (dha)

MÜDÜRE İMLA AZARI: Adana Valisi İlhan Atış, Yüreğir Kılıçarslan İlköğretim Okulu'ndaki yeni eğitim yılı açılış töreninde Atatürk'ün 'Benim manevi mirasım ilim ve akıldır' vecizesindeki 'akıldır' kelimesinin 'akılldır' şeklinde yazıldığını görünce müdür Zeki Sarıtaş'ı azarladı. Vali, "Bir yabancı görse bizim için ne düşünür?" dedi. Müdür ise afişleri bir firmanın hazırladığını söyledi. (dha)