Eğitim şart!

İçişleri Bakanı Aksu, polisin biber gazını aşırı kullanmasıyla ilgili olarak "Ben de rahatsız oldum. Fotoğrafı görünce Vali ve Emniyet Müdürü'nü aradım. Onlar da gereğini yaptılar.
Eğitimle bunları aşacağız" dedi. İstanbul Valisi Güler de aynı fikirdeydi: "Biber gazının kullanımında aksaklık oldu. Eğitimle aşılacak." Polis Akademisi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Eryılmaz ise "Polis görevini yaparken sınırları aşmışsa 'Efrada kötü muamele'den dava açılabilir" diye konuştu.

ANKARA/İSTANBUL - Mecidiyeköy'deki NATO protestosunda polisin biber gazlı müdahalesi için, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İstanbul Valisi Muammer Güler'den, "Eğitimle bunları aşacağız" açıklaması geldi.
İçişleri Bakanı Aksu, dün basın toplantısı düzenleyerek NATO zirvesinin güvenliğini değerlendirdi. 46 ülkeden liderlerin geldiği İstanbul'a küreselleşme ve NATO karşıtlarının da aktığını söyleyen Aksu, "Şiddet kullanılmaması, protestoların barışçıl bir şekilde sürdürülmesi halinde; bu eylemleri ülkemizin demokratik olgunluğunun bir göstergesi olarak algıladık" diye konuştu.
'Gazcıya gereği yapıldı'
"Mecidiyeköy'de meydana gelen hadiseyi, demokratik tepki ve düşünceyi açıklama hürriyetiyle izah etmek mümkün değildir" diyen Aksu, güvenlik güçlerinin ise, 'kanunlardan aldıkları zor kullanma yetkisini, sınırlarını koruyarak kullandığını' söyledi.
Aksu, polisin gözaltına aldığı bir protestocunun yüzüne biber gazı sıkarken çekilen fotoğraftan rahatsız olup olmadığı sorulduğunda ise şu yanıtı verdi:
"Yanlış bir hareket. Bu görüntü herkes gibi beni de rahatsız etti. Vali ve Emniyet Müdürü gereğini yaptılar. Tasvip etmek mümkün değil. Bunları eğitimle aşacağız."
Aksu, Bush'un konuşma yaptığı Galatasaray Üniversitesi'nde Devlet Bakanı Atalay'ın ellerinin kontrol edilmesiyle ilgili ise "Basından gördüm, hayret ettim.
Avuç içi nasıl aranır yahu?" dedi.
İstanbul Valisi Güler de dün değerlendirme toplantısında, eylemlerle ilgili şu bilgileri verdi:
"NATO karşıtı 156 basın açıklaması ve protesto eylemi olmuştur. Bir polis otosu, üç itfaiye aracı, 25 özel araç ve iki işyeri zarar görmüş, 34 polis ve 22 eylemci yaralanmıştır. 204 kişi yakalanıp adli makamlara sevk edilmiştir."
Güler, polisin biber gazı kullanmasına ilişkin olarak, "Bazı aksaklıklar meydana geldi. Bu sorunu daha çok eğitimle aşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.