Eğitim-Sen: Karar temyiz edilmemeli

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, 2. İş Mahkemesi'nin kapatma davasını reddetmesinin yeniden temyiz edilmesi halinde, 'bir demokratikleşme adımının daha sekteye uğrayacağını, gereksiz gerginliklerin ortaya çıkacağını' söyledi.

ANKARA - Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, 2. İş Mahkemesi'nin kapatma davasını reddetmesinin yeniden temyiz edilmesi halinde, 'bir demokratikleşme adımının daha sekteye uğrayacağını, gereksiz gerginliklerin ortaya çıkacağını' söyledi. Dinçer, kapatma nedeni sayılan 'anadil öğrenimi'ni savunmayı sürdüreceklerini de açıkladı.
'Anadilde eğitim hak'
Dün bir basın toplantısı düzenleyen Dinçer, kapatma davasının ikinci kez reddedilmesini değerlendirdi. Dinçer, mahkemeden önceki gün çıkan sonucun, kendilerinin haklı olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Anadilde eğitimin pedagojik bir olgu, temel bir insan hakkı ve bilimsel bir doğru olduğunu belirten Dinçer, bunu savunmaya devam edeceklerini kaydetti. Dinçer, şunları söyledi: "Burada hükümete düşen görev, bu demokratikleşme adımını ciddiye almak, düşünce ve ifade özgürlüğünün, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engelleri ortadan kaldıracak yasal düzenlemeleri bir an önce yapmaktır.
Bunun gerçekleşmesi için öncelikli olarak, demokratik ve özgürlükçü bir anayasa hazırlanmalı, mevcut çalışma yasaları yeniden düzenlenip kamu emekçilerine grevli-toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmelidir.
Bu aşamadan sonra dava sürecinin uzatılması ve bu çerçevede Ankara 2. İş Mahkemesi'nin verdiği kararın tekrar temyiz edilmesi, bir demokratikleşme adımının daha sekteye uğramasına ve gereksiz gerginliklerin çıkmasına neden olacaktır."


    http://www.radikal.com.tr/7387837387830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.