Eğitim-Sen: Katkı payı resen soygun

Eğitim-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, 2003-2004
eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinden yaklaşık 400 trilyon lira katkı payı toplandı.

ANKARA - Eğitim-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, 2003-2004
eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinden yaklaşık 400 trilyon lira katkı payı toplandı. 20 il baz alınarak yapılan araştırma, geçen eğitim yılında bu illerde 'bağış' adı altında toplanan katkı payının 180.5 trilyon lirayı bulduğunu ortaya koydu. Türkiye genelinde bu rakam 400 trilyona ulaşıyor.
En yüksek katkı payı öğrenci başına 40 milyon lirayla Ankara'da okuyan öğrencilerden alındı. Ankaralı öğrencilerin katkı payı 30 trilyon lirayı bulurken, en az katkı payı, kişi başına 10 milyon lirayla (toplamda 1 trilyon 150 milyar lira) Eskişehir'de ödendi. Toplamda rekor ise öğrenci sayısının çokluğu nedeniyle İstanbul'da. Öğrenci başına 30 milyon lira toplanan İstanbul'da toplam katkı payı 62 trilyon liraya ulaşıyor.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, araştırmayı şöyle değerlendirdi:
"Velilerden bağış diye alınan katkı payları sadece 20 ilde 180.5 trilyon lirayı bulmakta. Bunun adı katkı payı soygunudur. Bu durum parasız eğitim hakkına ters düşmekte, öğrenciler ve veliler resen soyulmaktadır."