Eğitim-Sen tüzükten 'anadil'i çıkardı

Kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olan EğitimSen, tüzüğünde yer alan "anadilde öğrenime" ilişkin maddeyi değiştirdi.

ANKARA - Kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olan EğitimSen, tüzüğünde yer alan "anadilde öğrenime" ilişkin maddeyi değiştirdi. Dün toplanan Eğitim-Sen Genel Kurulu'nda konuşan Genel Başkan Alaattin Dinçer,
"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) lehimizde vereceği karardan sonra ana dilde eğitim hakkını tüzüğe daha katı biçimde yazacağız" dedi.
Dinçer, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 45 üyesinin, Eğitim-Sen hakkındaki kapatma davasına bakan yerel mahkemenin sendika lehinde verdiği kararı oybirliğiyle bozduğunu anımsattı. Dinçer, "Bunu vicdan sahibi tüm kesimlerin sorgulaması gerekir" dedi. Dinçer, sıkıyönetim ve darbe dönemlerinde bile bu kadar çok kişinin oybirliğiyle karar almasının nadir olduğunu söyledi.
'12 Eylül ruhu sürüyor'
12 Eylül yasalarının hâlâ işbaşında olduğunu savunan Dinçer, şöyle konuştu:
"Birtakım yasalar değişse bile 12 Eylül'ün ve yasakçı yasaların ruhu devam etmektedir. Eğitim-Sen'i köşeye sıkıştırmak için birtakım savlar iddia edilmektedir. Burada çok açık ve net biçimde bir kez daha ifade etmek istiyorum: Eğitim-Sen'in, Cumhuriyet'in değerleri, Türkiye'nin sembolleriyle hiçbir sorunu yoktur. Eğitim-Sen'in yapısı Türkiye'nin arzu ettiği tabloyu yansıtmaktadır. Türkiye'nin birliği, beraberliği ve bütünlüğünün göstergesi olmaktadır."
Dinçer'in umudu AİHM
Kapatma davasının AİHM'de öncelikle görüşüleceğini belirten Alaattin Dinçer, "AİHM'nin lehimizde vereceği karardan sonra anadilde eğitim hakkını tüzüğümüze daha katı bir biçimde yazacağız" diye konuştu.
Genel kurul salonuna sadece delegelerin alınması sendika görevlileri ile genel kurulu izlemek isteyen öğrenciler ve sendika üyeleri arasında arbede yaşanmasına neden oldu. Gruptakiler "Kahrolsun sendika ağaları" sloganı attı. Görevliler, grubun konferans salonunun balkon kısmına alınmasına izin verdi.
Değişikliğe protesto
Yapılan konuşmaların ardından sendikanın tüzüğündeki 4 maddenin değiştirilmesi yönünde önerge verildi. Oylama sonucunda, aralarında
"sendikanın anadilde öğrenimi desteklemesine" ilişkin maddenin de bulunduğu 4 madde değiştirildi.
Önergeye 381 delege evet, 115 delege ise hayır oyu verdi. Açıklanan sonuç, bir grup tarafından "Anadil haktır, engellenemez", sloganları ile protesto edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7509697509690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.