Eğitim-Sen yasak dinlemiyor

Eğitim-Sen, hakkındaki kapatma davasında Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kararı öncesi eyleme geçti. Ankara Valiliği'nin izin vermemesine karşın, sendika bugün Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenleyecek.

ANKARA - Eğitim-Sen, hakkındaki kapatma davasında Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kararı öncesi eyleme geçti. Ankara Valiliği'nin izin vermemesine karşın, sendika bugün Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenleyecek. Bir grup Eğitim-Sen üyesi, dün de Milli Eğitim Bakanlığı girişinde toplandı.
Sendika Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, tüzüklerinde anadilde eğitimi savundukları gerekçesiyle açılan kapatma davasının Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nda 25 Mayıs Çarşamba günü görüşüleceğini anımsatarak, "Türkiye bir tercih yapacaktır. Bu tercihin bilimden, özgürlüklerden ve demokrasiden yana olmasını diliyoruz" dedi. Grubun binanın Başbakanlık Merkez Binası'nın da bulunduğu caddeye bakan arka tarafına geçmesine güvenlik güçleri izin vermedi. Bunun üzerine bulundukları yerde oturarak polisleri protesto eden eylemciler "Eğitim-Sen kapatılamaz" sloganları attı.
24 Mayıs'ta iş bırakılacak
Dinçer bugün Türkiye'nin dört bir yanından gelecek eğitim ve bilim emekçilerinin yine bakanlık önünde 'kadrolaşma, kapatma değil demokratikleşme' taleplerini ifade eden bir basın açıklaması yapacaklarını, ayrıca 24 Mayıs Salı günü de eğitim çalışanlarının hizmet üretmeyeceklerini ve alanlara çıkarak sendikalarına destek vereceklerini açıkladı. Protestoculara destek veren KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, Eğitim-Sen'e sahip çıkacaklarını söyledi.