Eğitim-Sen yine meydanlarda

Yargıtay'ın, 'anadilde eğitimi savunduğu' için kapatılmasını istediği Eğitim-Sen, önceki günkü Ankara mitinginin ardından dün de İstanbul, Diyarbakır ve İzmir'de kararı protesto etti.

İSTANBUL / DİYARBAKIR - Yargıtay'ın, 'anadilde eğitimi savunduğu' için kapatılmasını istediği Eğitim-Sen, önceki günkü Ankara mitinginin ardından dün de İstanbul, Diyarbakır ve İzmir'de kararı protesto etti.
Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan Eğitim-Sen üyeleri adına konuşan Genel Başkan Alaaddin Dinçer, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararının, yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisinin ve milyonlarca öğrenciyle velinin umuduna darbe vurduğunu söyledi. Dinçer şöyle konuştu:
"Bu dava, 12 Eylül öncesi Töb-Der'e açılan davaya benziyor. Sendika tüzüğü 2002'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca onaylandı. Statükocu güçlerin antidemokratik müdahalesiyle, iki yıl sonra, 10 Haziran 2004 tarihinde tüzükten dolayı kapatma istemli dava açıldı. Eğitm-Sen'in kapatılmak istenmesi, demokratikleşme söylemlerinin göz boyamadan ibaret olduğunun en açık göstergesidir."
Diyarbakır'daki mitinge ise bölgedeki altı ilden gelen sendika üyeleri katıldı. Mitingde PKK ve Abdullah Öcalan lehinde sloganlar atılması üzerine müdahale eden polis 14 kişiyi gözaltına aldı. Eğitim-Sen'in Ege bölgesi şubelerinden yaklaşık iki bin kişinin katıldığı İzmir'in Bornova ilçesindeki mitingte de 'Anadil haktır engellenemez' ve 'Eğitim-Sen değil İncirlik kapatılsın' sloganları atıldı.
(Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7483347483340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.