Eğitim-Sen'den atama tepkisi

Eğitim-Sen'den atama tepkisi
Eğitim-Sen'den atama tepkisi
Eskişehir'de Eğitim Sen Şubesi, proje okullarındaki bazı öğretmenlerin il emrine alınmasına tepki gösterdi.

RADİKAL - Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan demir ile sendika üyeleri Eskişehir Anadolu Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Proje okullarında bir kıyım yaşandığını öne süren demir açıklamasında şöyle dedi:

" AKP döneminde Milli Eğitim Bakanlığı uyguladığı politikalarla eğitimi alt üst etmeye devam etmektedir. Şube müdürleri, okul idarecileri derken öğretmenleri de belirleme çabasına girmiştir. Her virgüle müdahale etmek istemektedir. Bakanlık atamalarına her zaman karşıyız. Çünkü bu her zaman suistimal ere açık bir durum yaratmaktadır. Daha önce bakanlığın ilimize yaptığı müdür yardımcılarına dava açmış ve bir tanesini iptal ettirmiş bir sendikayız. Bu işlem başarıyı artırmak bahanesi ile yapılsa da amaç farklıdır. Liyakat ve sınav kazanma dahil hiçbir ölçüt ve kıstas yoktur. İlimizde de son bir haftadır gizliden kadro oluşturulduğunu diğer okullardaki öğretmenlere yapılan tekliflerden öğrenip girişimlerde bulunsak da konunun bakanlıkla ilgili olduğu cevabını aldık. Önce öğretmenevi müdürü, ardından Eti Sosyal Bilimler Lisesi ve Eskişehir Anadolu Lisesi'ne aniden gelen kararnameler. Ne ilginçtir ki her iki okul da kurullar yapılmış ve gitmesine karar verilen öğretmenler görevler almıştır. Yine seminer gününün son dakikalarında yangından mal kaçırırcasına tebliğler yapılmıştır. Ara ve müstafil hükümetin bunu yapması düşündürücü ve yanlıştır. Eğitim emekçilerinin mağduriyeti giderilmeli ve il emrine alınan bu öğretmenler derhal görevlerine geri dönmelidir. Kapalı kapılar ardında yapılan bu listeleri ve hukuksuzluğu kabul etmiyoruz ve dava açacağız. Mağdur olan tüm öğretmenlere hukuksal yardıma hazır olduğumuzu ve sürecin takipçisi olacağımızı Eskişehir kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."

Basın açıklamasının ardından okul önünde toplanan sendika üyeleri 'Bakanlık elini okullardan çek' şeklinde slogan attıktan sonra dağıldı.
DHA-Saadet YÖRÜKÇÜ