Eğitim-Sen'den YÖK'e katsayı tepkisi

Eğitim-Sen'den YÖK'e katsayı tepkisi
Eğitim-Sen'den YÖK'e katsayı tepkisi
Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, "üniversiteye girişte katsayı farklarının kaldırılmasının 'mesleki yönlendirme' adı altında yürütülen üniversite öncesi tüm düzenlemeleri etkisizleştirildiğini" savundu.


ANKARA - Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, YÖK’ün dün aldığı kararla üniversiteye giriş sisteminde ve sınavlarında yeni düzenlemelere gittiğini ve katsayı farklarının kaldırılması konusunda değişiklik yaptığını hatırlattı.
Alınan kararla üniversiteye giriş sınavı sayısının yeniden ikiye çıkarıldığını kaydeden Kılıç, "sınav sistemi’nin yap-boz tahtasına döndüğünü, lise eğitimine başlayan öğrencilerin eğitimlerinin sonunda ne tür bir üniversite sınavına gireceklerine ve bu sınavda okul başarı puanlarının etkisinin ne olacağına ilişkin hiçbir öngörüde bulunma şanslarının kalmadığını" öne sürdü.
"Sistemin güvenilirlik ve istikrarlılık testinde sınıfta kaldığını" belirten Kılıç, "yeni sistemle katsayıların oranının düşürülerek okul başarı puanlarının etkisi ve belirleyiciliğinin daha da aşağıya çekildiğini" iddia etti.
YÖK’ün aldığı kararın, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda yürütülen eğitimi ve not sistemini üniversiteye giriş sınavında belirleyici bir faktör olmaktan çıkardığını öne süren Kılıç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Katsayı farklarının kaldırılması sonucunda mesleki yönlendirme adı altında yürütülen üniversite öncesi tüm düzenlemeler etkisizleştirilmiştir. Karar meslek liselerine, imam hatip liselerine ve teknik liselere uygulanan katsayı farkını kaldırarak, mesleki yönlendirme uygulamalarını geçersizleştirmiştir.
Ayrıca, hükümetin, siyasal pozisyonu gereği yıllardır sahiplendiği ve üniversiteye giriş sınavlarında önünü açmak için özel uğraş verdiği imam hatip liseleri de sadece üniversiteye giriş sınavlarında bir kazanım sağlamamıştır. Karar, son dönemde uygulanan katsayı farkı nedeniyle öğrenci sayısında gerileme gözlenen imam hatip liselerine olan yönelmeyi arttıracak, teşvik edici bir karar olarak da dikkatleri çekmektedir." (aa)DSP: KARAR SİYASİ

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, Yüksek Öğretim Kurumunun "tek katsayı" kararının "siyasi" olduğunu öne sürdü.
Erçelebi yaptığı yazılı açıklamada, YÖK’ün aldığı katsayı kararının çözüm getirmeyeceğini savunarak, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığının eğitim planlaması yapması gerektiğini bildirdi. Plansız bir eğitimin nereye varacağı belli olmadığını belirten Erçelebi, Türk eğitim sisteminin çöktüğünü iddia etti.
YÖK’ün aldığı katsayı kararının "siyasi" olduğunu savunan Erçelebi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Oysa YÖK’ün ve Milli Eğitim Bakanlığının esas görevi, eğitimi planlamak olmalıdır. Türkiye’nin önümüzdeki beş, on, yirmi ve elli yılı içeren bir insan gücü planlamasına ihtiyacı vardır. YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve DPT bu planlamayı hemen yapmalıdır.
İmam hatip liseleri fazlaysa bu liselerin bir kısmı, fen lisesine veya genel liselere dönüştürülebilir. Böylece bu okullarda öğrenim gören gençler mağdur edilmemiş olur. Çünkü eğitimin insan harcama gibi bir amacı yoktur. Gençlerimizin ülke kalkınmasına katkıda bulunmaları hem hakları hem de görevleridir. O yüzden acilen bir eğitim planlamasına ihtiyaç vardır. Yaz ayları boşa geçirilmemelidir. YÖK’ü, Milli Eğitim Bakanlığını ve hükümeti bu planlamayı yapmak üzere göreve davet ediyorum." (aa)