Eğitim-Sen'e bu kez hapis istemli dava

Yargı, anadilde eğitim hakkını savunduğu için kapatılması istenen Eğitim-Sen'e 'İnsan Hakları Günü'nde ikinci sürprizi yaptı.

ANKARA - Yargı, anadilde eğitim hakkını savunduğu için kapatılması istenen Eğitim-Sen'e 'İnsan Hakları Günü'nde ikinci sürprizi yaptı. Bugün yeniden görülecek kapatma davasıyla yetinmeyen Ankara Başsavcılığı, davayı protesto eylemleri nedeniyle Eğitim-Sen'in yedi yöneticisi hakkında 3'er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, davaya "Bu da yetmez, bari bizi assınlar" diyerek tepki gösterdi.
Eğitim-Sen hakkında tüzüğünde anadilde eğitim hakkını savunduğu için açılan kapatma davası, Ankara İş Mahkemesi'nce 'düşünce ve örgütlenme özgürlüğü'nün altı çizilen gerekçelerle reddedilmişti. Mahkeme, anadilde eğitim hakkını savunmanın ülke bütünlüğüne yönelik bir tehdit oluşturmayacağını gerekçe yaparken, Yargıtay, mahkemenin kararını bozmuştu.
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 13 gün gibi kısa sürede ve oybirliğiyle aldığı kararda, özgürlüklerin sınırsız olmadığını belirterek sendikanın kapatılmasını istemişti. Dava, bugün yeniden aynı mahkemede ele alınacak.
Kapatma üstü hapis
Eğitim-Sen, kapatma davasına kitlesel gösterilerle hazırlanırken, bu kez yöneticileri hapis tehdidi altında. Kapatma davasını açan Ankara Başsavcılığı, davayı protesto amacıyla düzenledikleri eylemler nedeniyle ceza davası açtı.
Savcılık, iddianamesinde sendika yöneticilerine miting düzenlemek için Ankara Valiliği'nce 9 Temmuz'da Abdi İpekçi Parkı'nın tahsis edildiği, ancak Eğitim-Sen üyelerinin bunu dikkate almayarak 13 Temmuz'da Sıhhiye Meydanı'nda izinsiz açıkhava toplantısı yaptıkları belirtildi. Savcılık, bunu 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkında Yasa'nın ihlali olarak değerlendirdi ve Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer ile yönetim kurulu üyeleri Ali Berberoğlu, Adnan Gölpınar, Fevzi Ayber, Emirali Şimşek, Elif Akgül ve Nazım Alkaya'nın 1 yıl 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapsini istedi.
'Bu da yetmez, bizi assınlar'
Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer davaya "Bu da yetmez, bari bizi assınlar" sözleriyle tepki gösterdi. Dinçer, Radikal'e şu değerlendirmeyi yaptı: "Anlaşılıyor ki hakkımızda idam kararı verecekler. Bunlara artık yeter demek gerekiyor. Bu bir demokrasi mücadelesi ve hiçbir ceza tehdidi bizi yolumuzdan döndüremez."
CHP'li 11 milletvekili, dün Eğitim-Sen Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Vekiller adına konuşan Mustafa Gazalcı, "Eğitim-Sen'in ulusal bütünlüğü bozduğuna kargalar bile güler. Eğitim-Sen'i kapatarak, birileriyle işbirliği yapıp kendi borularını öttürmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır" dedi.