Eğitim üç yıldır rehinde

İstanbul'da, Ümraniye'de üç yıl önce bitirilen Ekşioğlu Mahallesi'ndeki okul, valilik ve firma anlaşamadığı için kapalı. Öğrenciler beş kilometre ötedeki okulda, 70 kişilik sınıflarda okuyor. Öğrenci mağdur. Veli öfkeli. İnşaatçı firma, "Devlet önce borcumuzu ödesin" diyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Ümraniye'nin Alemdar beldesi Ekşioğlu Mahallesi'ndeki öğrenciler, hergün beş kilometre yürüyüp, komşu beldenin okulunda, 70 kişilik sınıflarda ders görüyor. Oysa yanı başlarında, üç yıldır bitmiş halde bekleyen 30 derslikli bir okul var. Okul, müteahhit firma ve valilik arasındaki ödeme anlaşmazlığı sonucu eğitime açılamıyor. Olan, karda kışta okula gitmeye çalışan öğrencilere ve ailelerine oluyor.
Ekşioğlu, Ümraniye Alemdar beldesinin en kalabalık mahallelerinden. 2000'de bu mahallenin okul ihtiyacını gidermek için, Alemdar Beldesi Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile valilik arasında protokol yapıldı. Böylece müteahhit firma EK-İL İnşaat, 30 derslikli okulun yapımına başladı. Müteahhit firmaya, değişik firma ve bağışçılar vasıtasıyla 103 milyar Türk lirası ödendi. Ödenen ücret kesilince inşaatı da bir süre durduran firma, 2001'de okulu eğitime hazır hale getirdi. Ancak ödeme anlaşmazlığı yüzünden okul, üç yıldır eğitime başlayamadı.
Müteahhit: Sözlere güvenmiştik
EK-İL İnşaat Yönetimi Kurulu üyesi Ekrem Ekşi, yaşanan süreci şöyle anlattı: "Ödeme yapılamayınca inşaat durmuştu. Dönemin valisi
Erol Çakır ve Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, 'Devletin kimseye borcu kalmaz, siz okulu bitirin' dedi. Biz de sözlerine itibar ederek okulu bitirdik. Üç yıl oldu, gelen yok giden yok, kapılar kilitli. Çocuklar ıstırap çekiyor."
Milli Eğitim ve Bayındırlık İl Müdürlüklerinin bilirkişi tespitlerine göre, inşaatın 2001'deki bitiş bedeli 1 trilyon 222 milyar lira. Ekşi, üç yıldır işleyen yasal faizle alacağının 3 trilyo-nu aştığını belirterek, "Okulun üç yıl önceki ana parası 1 trilyonu bana ödesinler. Geri kalan 2 trilyonu Milli Eğitim'e bağışlıyorum"dedi.
Balıbey: Hibe etsin, adını verelim
İl Milli Eğitim Müdürü Balıbey ise bu konuda fazla konuşmak istemiyor. Balıbey, "Biz tefeci miyiz? Okulun maliyeti 1 trilyon, şimdi 3 trilyon olmuş, deniyor. Okulu hibe ederse adını verir ve açarız" derken, Ümraniye Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin de çözümsüzlüğün müteahhit firmadan kaynaklandığını savundu.
Tekin, şunları söyledi: "Geçen yıl vali 850 milyar verdi, firma kabul etmedi. Şimdi müteahhit 1 trilyon 222 milyar olan anaparayı kabul ediyor. Ama İl Özel İdaresi bu parayı ödemeyi kabul etmiyor. Bu parayı verecek bir bağışçı arıyoruz. Bağışçının adı okula verilecek. Bitmiş bir okulu eğitime açmamız lazım."
Tüm bu anlaşmazlığın faturası, üç yıldır çocuklara çıkıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettişleri Başkanlığı 38. Grup Müfettişliği'nin 13 Aralık 2002 tarihli raporunda da, Ekşioğlu Mahallesi'ndeki ilköğretim
okulunun ihtiyacına dikkat çekiyor.
Muhtar Dursun Harman, 10 bin nüfuslu mahallede 900 öğrenci olduğunu ve okul yüzünden büyük huzursuzluk yaşandığını dile getiriyor. Harman, şöyle konuşuyor:
Muhtar: Sınıflar çok kalabalık
"Öğrencilerimiz, bize yakın olan Taşdelen beldesinde Ali Kuşçu İlköğretim Okulu'na gidiyor. O okulun öğrencilerinin yüzde 60'ını zaten Alemdar beldesinin çocukları oluşturuyor. Bir de Alemdağ İlköğretim Okulu var. O beş kilometre uzaklıkta.
Taşdelen beldesindeki okul da, haklı olarak bizim beldemizdeki çocukları almak istemiyor, 'Alemdağ'a gönderin' diyor. Çünkü sınıflar çok kalabalık. 70 kişiyi buluyor sınıf mevcudu. Mahallemizdeki okulun açılmasını istiyoruz. İki oğlum da Taşdelen'deki okula gidiyor. Kalabalık sınıflarda ne kadar iyi eğitim alabilirler? Burada boş okul varken."Veliler öfkeli: Bu sorunu çözün artık
Mahallelerinde yeni bir okul dururken, öğrenciler beş kilometre uzaktaki başka okullarda 70 kişilik sınıflarda eğitim almaya çalışıyor. Bu durum öğrencileri olduğu kadar velileri de zor durumda bırakıyor. Ekşioğlu Mahallesi'ndeki öğrenci velileri, yeni okulun bir an önce eğitime açılmasını istiyor, duruma tepkilerini şöyle dile getiriyor:
Emine Kabakbaş: Dört çocuğum var. Üçünü Sultançiftliği'ndeki okula götürüyorum. Okula giden yol çok tehlikeli. Mecburen işimi ve evimi kapatıp çocukları okula götürüp getiriyorum. Çünkü çift taraflı cadde var. Mahallemizde okul olmasına rağmen üç yıldır bomboş duruyor. Yöneticilerin aralarında ne sorun varsa, halletsinler. Bizim suçumuz ne? Çocukların ne günahı var? Sabrımız taşmak üzere.
Yeşim Kot: 11 ve sekiz yaşlarında iki çocuğum var. Çocuklar Taşdelen beldesindeki Ali Kuşçu İlköğretim Okulu'na gidiyor. Kışın soğuk oluyor. Maddi durumumuz iyi olmadığı için servise veremiyoruz. Çocuklar soğukta yürüyor, haftada iki kez hasta oluyorlar.
Halil İbrahim Ekşi: Üç çocuğum var. Biri Ali Kuşçu'ya gidiyor, diğeri Alemdağ İlköğretim Okulu'na. Biri ise bu yıl okula başlayacak. Ama nereye kaydettireceğimizi bilmiyoruz. Üçünü bir araya toplayamıyoruz. Bu okul mahallemiz için gerçekten önemli, çünkü burası büyük bir mahalle. Kışın kar, yağmur fazla. Çocuklarımız boş okul varken 60-70 kişilik sınıflarda kötü şartlarda eğitim alıyor.