Eğitim uçuşu kazayla bitti

Balıkesir 9. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-16C tipi savaş uçağı, Bursa'nın İnegöl ve Kütahya'nın Tavşanlı ilçeleri arasındaki dağlık alana düştü. Pilottan henüz haber yok.

KÜTAHYA - Balıkesir 9. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-16C tipi savaş uçağı, Bursa'nın İnegöl ve Kütahya'nın Tavşanlı ilçeleri arasındaki dağlık alana düştü. Pilottan henüz haber yok.
Balıkesir'deki 191. Kobra Filosu' ndan dün öğle saatlerinde iki F-16C (Savaşan Şahin), eğitim uçuşu için havalandı. Uçaklar, Eskişehir 1'inci Ana Jet Üssü 112'nci Filo'dan kalkan F-4E (Phantom) tipi iki uçakla Kütahya semalarında buluştu.
Radardan kayboldu
Önceden hazırlanan programa göre dört uçak, havacılıkta 'Dog Fight' (İt dalaşı) olarak adlandırılan savaş eğitimi yaparken, pilot üsteğmen Mehmet Karakuzulu, yönetimindeki F-16C uçağı ile İnegöl-Tavşanlı arasında radardan kayboldu. Kütahya'daki radar merkezi, olayı Balıkesir ve Eskişehir'deki üs komutanlıkları ile diğer pilotlara bildirdi.
İlk aşamada üç uçakla havadan başlatılan arama çalışması sırasında açılan paraşüte rastlanmazken, pilot Karakuzulu ile uçağının enkazına da bulunamadı. Yapılan arama sırasında bir ara düşen uçağın fırlatma koltuğundan sinyal alındı. Uzmanlar sinyalin, pilotun uçak düşmeden önce atlamış olduğunu gösterebileceği gibi, fırlatma koltuğunun kaza sırasında yere çarpmasından da kaynaklanabileceğini belirtti. Sinyal daha sonra kesildi.
Arama çalışması sürüyor
Eskişehir, Balıkesir ve Bandırma'daki üslerden havalanan arama kurtarma helikopterleri bölgeyi taramaya başladı. Bursa Sivil Savunma Birliği'nden 10 kişilik uzman ekip ve jandarma timleri de bölgeye hareket etti. Çok sayıda köylünün de yardım ettiği arama kurtarma ekipleri, elverişsiz hava koşullarına karşın arama çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Bölgede yoğun kar yağıyor.
1997'de Hava Harp Okulu'ndan mezun olan pilot Karakuzulu, Amerikan Hava Harp Okulu'nda master yaptı. Üsteğmen Karakuzulu, üç yıldır 191'inci Filo'da görevliydi.Üç yılda beş F-16 düştü
  • Mayıs 2000: Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nın Akhisar Yedek Meydanı'ndan kalkan F-16 uçağı, Burdur'un Bucak ilçesi yakınlarında dağlık araziye düştü. Pilot yaralı kurtuldu.
  • Haziran 2001: Birinci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na bağlı bir
    F-16 savaş uçağı motor arızası nedeniyle Ankara Azıncı Meydanı pistinin yakınına düştü. Savaş uçağının pilotu kurtuldu.
  • Haziran 2002: Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü Komutanlığı'na ait F-16, İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı'ndan havalandıktan kısa bir süre sonra motor arızası nedeniyle düştü. Pilot üsteğmen Oğuz Yenen şehit oldu.
  • Kasım 2003: Amasya Merzifon'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan
    F-16 savaş uçağı Tokat'ın Zile ilçesinde düştü. Uçaktan paraşütle atlayan pilot kurtuldu.
  • Aralık 2003: Bandırma 6'ncı Ana Jet Üssü'nde eğitim uçuşu yapan bir F-16 savaş uçağı teknik arıza sonucu düştü. Savaş uçağının pilotu yaralı kurtuldu.