Eğitimci: Başardık

Ankara'da iki gün süren öğretmen eylemi sona erdi. Önceki günkü olayları protesto için dün Ziya Gökalp Caddesi'ni kapatan eğitimciler, akşamüstü dağıldı. Eğitim-Sen Başkanı Dinçer, 'Herkese eşit, parasız ve nitelikli eğitim' talebiyle yaptıkları eylemin başarılı olduğunu söyledi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Eğitim-Sen'in 'herkese eşit, nitelikli ve parasız eğitim verilmesi amacıyla başlattığı yürüyüş dün olaysız sona erdi. Önceki gün yaşanan olaylarda yaralanan 18 öğretmenden dördünü, güvenlik güçlerinin kısa mesafeden attığı gaz bombalarına ait kapsüllerin yaraladığı belirlendi.
İstanbul'dan gelen ve önceki gün jandarmanın sert müdahalesiyle kente alınmayan öğretmenler, gece saatlerinde Ankara'ya girmeyi başardı. Öğretmenleri taşıyan otobüsler, gece geç saatlerde teker teker Ankara'ya geldi. Ancak Samsun, Eskişehir ve Konya yönlerinden gelen öğretmenler dün de Ankara'ya alınmadı. Başkente sokulmayan öğretmenler, Eskişehir, Konya ve Samsun yollarını trafiğe kapattı.
Ankara'daki Eğitim-Sen üyeleri ise İstanbul'dan gelen meslektaşlarıyla birlikte dün sabah Ziya Gökalp Caddesi'nde buluştu. Eylemci öğretmenler Ziya Gökalp Caddesi'ni trafiğe kapatırken, polis, öğretmenlerin önüne panzerlerle barikat kurdu. Ellerindeki öğretmen kimliklerini havaya kaldıran öğretmenler, 'Öğretmen burada, Tayyip nerede', 'Öğetmen düşmanı Çelik istifa', 'Öğretmene değil, çetelere barikat', 'Ulemaya sordular, barikatı kurdular" sloganları attı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "Başbakan, 'Türkiye laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti' diyor. Öyle anlaşılıyor ki ulemaya sormayacak. Bu eylemi ulemaya mı soracaktık" diye konuştu.
'Bakan Çelik istifa etsin'
Özel Öğretim Yasası'nın TBMM'ye gönderildiği bilgisini aldıklarını belirten Dinçer, "Şimdi daha iyi anlıyoruz, parasız eğitim istediğimiz için uğradığımız saldırıyı" diye konuştu. Dinçer, "Dün 18 öğretmen yaralanmıştır. Sorumlusu Hüseyin Çelik'tir. Çelik, o koltukta bir saat daha oturmamalıdır" dedi. Dinçer, Ankara Valisi Kemal Önal'ın görevden alınmasını da istedi.
Gaz bombaları yaraladı
İstanbul yolunda önceki gün yapılan müdahalede yaralanan öğretmenlerden dördünü, jandarmanın attığı gaz bombalarının kapsüllerinin yaraladığı anlaşıldı. Kapsüllerden birinin Mehmet Arda'nın göğüs kemiğini kırdığı ve vücudunda derin yanıklara neden olduğu, bir diğerinin ise Erkan Barikan'ın bacağına isabet ederek kavalkemiğini parçaladığı belirtildi. Kafalarına isabet eden bomba kapsülleriyle yaralanan Baran Kutlu ve Baki Gökçe, dünkü eyleme de katıldı. İstanbul'da sınıf öğretmenliği yapan Kutlu, gaz kapsüllerinin kısa mesafeden ve doğrudan üzerlerine atıldığını söyledi.
Bu noktaya nasıl gelindi?
Eğitim-Sen, sözleşmeli öğretmen alımı başta olmak üzere bir dizi talebini kamuoyu gündemine getirmek için Ankara'da eylem kararı almış, ancak valilik yürüyüşe izin vermemişti. Milli Eğitim Bakanlığı 18 Kasım'da bir genelge yayımlayarak, izinsiz yürüyüş yapılmasını yasaklamış ve il milli eğitim müdürlükleri, okul yönetimlerine de genelgeye uyulması talimatı vermişti. Bakanlık, yürüyüşün yapılacağı gün öğretmenlerin ders programlarında boşluk dahi bırakılmamasını, eylem ihtimlali olan öğretmenlerin tek tek izlenmesini de istemişti. Eğitim-Sen bu yasaklamaya karşın, geçen cuma günü İstanbul'da bir basın açıklaması yapmış ve burada arbede yaşanmıştı.
Bakan'ın gündeminde yok
Milli Eğitim Bakanı Çelik, işadamlarınca yaptırılan 12 okul, bir kız öğrenci yurdu ve üç ek dersliğin açılışı için dün Ağrı'daydı. Öğretmen eylemleriyle ilgili tek kelime etmeyen Çelik, hizmete açtığı Hayrettin Atmaca Lisesi'nde halkoyunları ekibiyle halay çekti.


    http://www.radikal.com.tr/7644667644660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.