Eğitimci hâlâ dayaktan yana

711 okuldaki araştırmaya göre, üç eğitim kurumundan birinde idareci dayağı var. Öğretmenlerin yüzde 30'u sopa taşıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa Birliği kapısındaki Türkiye'de eğitimin rutinleri ve okullardaki katı yönetim anlayışı bir türlü değişmiyor. Yetkililer, her ne kadar, 'Ev ödevi kalkacak', 'Zil sesine paydos', 'Öğrenci merkezli eğitim olacak' dese de, öğretmenler ellerinde sopalarla dolaşıyor, girişte öğrencileri kontrol ediyor, ev ödevi veriyor.
Eğitim-Sen'in yedi bölgedeki 30 ilde bulunan 711 okulda yaptığı araştırma, okullarda kemikleşen uygulamaları ve katı yönetim anlayışını gözler önüne serdi.
Araştırmanın yapıldığı 711 okulda 860 bin öğrenci eğitim görüyor, 22 bin öğretmen görev yapıyor.
Araştırmanın sonuçları şöyle:
Zilden vazgeçemediler

 • Öğrenciler, okulların çoğunda zilden ve sıraya girerek okula girmekten kurtulamıyor. Okulların yüzde 41'inde teneffüslerde çocuklar zorunlu olarak bahçeye çıkarılıyor. Marmara'da araştırmaya katılan okulların tümünde öğrenciler sıraya sokularak içeriye alınıyor ve giriş-çıkışlarda zil çalınıyor. Diğer bölgelerde de zil uygulamasını kullanan okulların oranı yüzde 95'ten aşağı inmiyor.
 • Giyim-kuşam denetimi ve üst-baş, sigara araması 711 okuldan 690'ında yapılıyor.
 • Okulların yüzde 40'ında öğretmen dayağı var. Marmara ve Doğu Anadolu'da yüzde 20 oranında saç kesme cezası uygulanıyor. Okulların yüzde 66.80'inde idareciler, yüzde 73.40'ında öğretmenler öğrencileri azarlıyor, idareci ve öğretmenler yüzde 30 oranında okulda sopayla dolaşıyor. Araştırmaya göre idarecilerin dayak atma oranı ise yüzde 28.40.
 • Öğretmen dayağına en çok yüzde 49 ile Akdeniz ve yüzde 46.5 ile Doğu Anadolu'da rastlanıyor. Marmara'da öğretmenlerin yüzde 37.5'i şiddete başvururken, yüzde 29'la İç Anadolu'daki öğretmenler şiddete en az başvuranlar.
 • Okulların yüzde 17.91'inde öğrenciler, öğretmen ve idarecilere yönelik tehdit ve saldırıda bulunuyor, yüzde 30.86'sında öğretmenin yüzüne karşı hakaret ediliyor, yüzde 15.30'unda bıçaklı ve silahlı saldırı görülüyor.
 • Her 100 okuldan altısında uyuşturucu olayları yaşanıyor.
 • Katkı payı, en fazla öğrenci başına yıllık 15 milyon 735 bin lirayla Akdeniz Bölgesi'nde toplanırken, Marmara'da 14 milyon 421 bin lira toplanıyor. Öğrenci başına 2 milyon lirayla en az katkı payı alınan bölge Güneydoğu.
  Yalan da var, küfür de
 • Okulların yüzde 91.45'inde öğrenciler yalan söylüyor, yüzde 94.85'inde birbirine küfrediyor, yüzde 87.45'inde birbirini dövüyor, yüzde 81.11'inde okuldan kaçıyor. Bunlara en sık Karadeniz ve Güneydoğu'da rastlanıyor.
 • Yasağa rağmen okulların yüzde 29'unda öğrenciler kısmen veya her zaman başarı durumlarına göre farklı şubelere ayrılıyor.
 • Okullarda yüzde 39 oranıyla en çok matematik kursu veriliyor. Bunu yüzde 28 ile fen bilgisi ve Türkçe takip ediyor. Okulların yalnızca yüzde 25'inde Anadolu ve fen liselerine hazırlık kursu veriliyor. Sosyal bilgiler kursu ise Ege ve Güneydoğu'da hiç yok.
 • Kültürel ve sportif kurslar açısından okullarda en çok spor, folklor ve izcilik kursları veriliyor. 271 okulun 130'unda spor, 122 okulda folklor, 118 okulda da izcilik kursu var. Resim ve müzik kursları sadece 72 okulda bulunuyor. En fazla etkinlik Akdeniz, en az etkinlik Güneydoğu'daki okullarda var.


  • http://www.radikal.com.tr/7336907336900

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.