Eğitimciler devlete uzak

Eğitim-Sen verilerine göre 1980'lerden sonra 5 bin 650 öğretim personeli, vakıf üniversitelerine geçti. Çözüm: Yoksulluk sınırındaki maaşların acilen yükseltilmesi... Üniversiteler için etkinlik ajandası...

İSTANBUL - Eğitim-Sen'in verilerine göre ilk vakıf üniversitesinin açıldığı 1984 yılından bu yana devlet üniversitesinden vakıf üniversitesine geçen öğretim elemanı ve üyesi sayısı 5 bin 650'yi buldu. Devlet üniversitelerinden ayrılışların en önemli gerekçelerinden biri maaşların düşüklüğü. Devlet üniversitelerinde bir profesör ders saati başına ortalama 9 milyon civarında ücret alırken vakıf üniversitelerinde bu rakam 50 milyona kadar çıkıyor. Zaten kadro sıkıntısı yaşayan devlet üniversiteleri boşalan kadroları da düşük maaş nedeniyle dolduramıyor.
Vakıf üniversitelerinin sosyal bilim bölümlerinin ağırlıkta olması nedeniyle devlet üniversitelerinden ayrılanlar çoğunlukla hukuk, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden oluyor. Öte yandan birçok öğretim üyesi ve elemanı da maaşlarına katkı yapması için hem kendi üniversitesinde ders veriyor hem de vakıf üniversitelerinde. Akademisyenlere göre, bu da ders yükü artan öğretim elemanları ve üyelerinin araştırma yapmaktan uzaklaşmasını sağlıyor. Devlette bir araştırma görevlisi 820, yardımcı doçent 1010, doçent 1500, profesör 1930 YTL maaş alıyor. Akademisyenlerin ortak çözümü maaşların artırılması. Kimi vakıf üniversitelerinin de artık kendi kadrosunu yetiştirmesi gerektiğini düşünüyor, kimi ise ayrım yapılmasını kınıyor. Üniversite camiasından görüşler şöyle:
Prof. Dr. Süheyl Batum
(Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü)
"Öğretim üyelerimizin tamamı devlet üniversitelerinden geçme. Bu geçişleri devletin kadrolarının yok olması açısından düşünmek lazım. Nedeni devlet ve vakıf üniversiteleri arasında ücret, çalışma imkânları arasında olmaması gereken farklar. Maaşları düzeltmek lazım, 1000'er kişilik amfilerde ders verilmemeli. Ben de emekliliğim dolmadan vakıf üniversitesine geçtim mesela. Bizde part-time 3-4 saatlik derse giren hoca devlet üniversitesinde bir hocanın bir aylık maaşı kadar alıyor. Vakıflarda kendi kadrolarını yetiştiriyor. Ama henüz geçmişimiz ne ki. Bundan 10 yıl sonra devletten öğretim üyesi alınırsa ancak o zaman haksızlık olur."
Prof. Dr. Ali Doğramacı
(Bilkent Üniversitesi Rektörü)
"Üniversitemiz kurulurken aldığımız yardımcı doçent ve doçentlerin dörtte üçünden fazlası yurtdışındaydı. Devlet üniversitelerinin hocaları yurtdışına gidiyordu. Bilkent'in teklifi üzerine kaldılar. Tersine beyin göçü oldu. Eğer almasaydık bu öğretim üyeleri Türkiye'de kalacaklar mıydı? Kadromuzu yetiştiriyoruz ama bizim koşulumuz doktorasını alınca başka yerde çalışması."
Prof. Dr. Tankut Centel
(İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı)
"Geçmişte bir önceki üniversite yönetiminin kaçırtıcı etkisiyle çok kişi vakıf üniversitelerine geçti. Devlette maddi anlamda gelecek görülmüyor. Doğal karşılıyorum bunu. Bizim sıkıntımız gidenlerin yerine yenisini koyamamak. Genç insanları alıp 10 yıl sonra profesör olarak yetiştiremiyoruz. Maaşlar çok düşük olunca kimse talip olmuyor. Tercüme bile yapsalar daha fazla para kazanırlar. Dünyada da bu geçişler bizimki kadar hızlı olmasa da yaşanıyor. Ama onlar boşalan yerleri doldurabiliyor."
Prof. Dr. Şeref Ertaş
(Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı)
"Bu yıl altı tane profesörümü kaybettim. Sebebi ise ekonomik. Vakıfta çalışan avukatlık yapabiliyor. Bu mesleğini uygulama hazzıdır. Devlette çalışan öğretim üyesi ancak part-time çalışırsa avukatlık yapabiliyor. Ama o zaman da maaşının dörtte birini alıyor. Yani ben part-time çalışsam asistanımdan daha az maaş alacaktım. Ayrılanların yerine kadro da verilmiyor. Bir öğretim üyesi 10 yılda yetişiyor."
Prof. Dr. Ahmet Serpil
(Yeditepe Üniversitesi Rektörü)
"Biz dört yıldır hukuk fakültemize devletten öğretim üyesi almadık. Bu yıl bir kişi iletişim fakültesine aldık. Bizim öğretim elemanı ve üyelerimiz Amerika'dan geliyor."
Prof. Dr. Sait Sevgener
(İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü)
"Devletten gelen öğretim üyeleri devlet için olumsuzluk yaratmıyor. Devlet üniversitelerinin içinde yenilenme oluyor, genç insanların yolu açılıyor. Bizim profesörlerimizin yüzde 95'i devlet üniversitesi kökenli. Genellikle emeklilik hakkını alanlar geliyor. Hepimiz Türkiye'nin üniversiteleriyiz."
Prof. Dr. Tahsin Yeşildere
(Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı)
"Vakıf üniversitelerinin de en büyük sorunu sosyal güvence vermemeleri. Vakıflar da bizim üniversitelerimiz, orada okuyanlar da bizim öğrencilerimiz. Ama hem devlette, hem vakıfta ders veren araştırma görevlilerinin üzerinde büyük bir ders yükü var. Araştırma yapmaya fırsatları olmuyor. Maaşlar yoksulluk sınırının altında. Öğretim üyelerinin maaşları yükseltilmedikçe Türkiye'nin dünya çapında üniversiteler arasına girmesi mümkün değil."
Prof. Dr. Mustafa Altıntaş
(Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
"Bu yıl bizim fakültemizden 13 öğretim üyesi vakıf üniversitelerine geçti. Sebep ücretlerin çekiciliği. Devlet kendi yetiştirdiği insanlarla rekabet yaratıyor, ancak eşit koşullarda rekabet edilmiyor."
Prof. Dr. Tamer Koçel
(İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü)
"Vakıf üniversitelerine geçiş devlet için kayıp değil. Makro açıdan bakınca katkısı yüksek. Ben İstanbul Üniversitesi'nden önceki rektörün tutumu yüzünden ayrıldım. Devlet üniversiteleri kalan hocalarını motive etmenin yolunu bulsun. Vakıflar beş sene içinde kendi kadrolarını yetiştirir duruma gelir, ancak bu her üniversiteye göre değişir. Ayrıca dışarıdan öğretim üyesi almamak saçma. Çünkü farklı bir görüş getirir."
Prof. Dr. Aytekin Berkman
(Maltepe Üniversitesi Rektörü)
"Üniversitemiz çok fazla araştırma görevlisi istihdam ediyor. Onların öğretim üyesi olmalarını istiyoruz. Doktoralarını yaptıktan sonra da başka yere geçebilirler. Önemli olan yükseköğretime katkılarının olması. Öğretim üyelerimizin hepsi devletten gelenler. En az maaş veren vakıf üniversitesi bile devletten yüzde 50 yüksek veriyor."
Üstün zekâlara özel eğitim
Türkiye'de üstün zekâlı çocuklara eğitim veren iki okul bulunuyor. Beyazıt İlköğretim Okulu ve Türkiye Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL). Başvuruları başlayan okul 2005-2006 eğitim-öğretim yılında 60 öğrenci alacak. Uzmanlar, üstün zekâlı çocukların kendilerine uygun bir eğitim almadıkları takdirde belli bir yaştan sonra yeteneklerinin normalleştiğini ve psikolojik sorunlar yaşayabileceğini söylüyor.
İşitme ve ortopedik engelliler, görme özürlüler, otistik ve spastik çocuklar gibi özel eğitim alması gereken gruplardan biri de üstün zekâlı çocuklar. Bu öğrenciler için farklılaştırılmış eğitim programı uygulayan ilk ve tek lise TEVİTÖL. Gebze'deki okulda, günün belli bir saatine kadar akademik eğitim verilirken, ardından da resim, müzik, heykel, tiyatro gibi alanlarda çalışmalar yapılıyor. 2004-2005 eğitim-öğretim yılında 137 öğrencisi olan TEVİTÖL, 110 öğrencisini tam burslu, 27 öğrencisini ise kısmi burslu okutuyor.Seçimler nasıl olacak?
Öğrencilerin seçimi ise tüm Türkiye çapında yapılacak. Tam burslu öğrencilerin seçimi için, Türkiye'deki her ilin ilköğretim müdürleri ve öğretmenler, son sınıftaki üstün nitelikli öğrencileri rehberlik araştırma merkezlerine bildirecek. Rehberlik araştırma merkezleri uzmanları da öğrencileri seçerek TEVİTÖL'e yollayacak.. Okul ise öğrencileri tekrar zekâ, yetenek testine ve beş günlük gözlem kampına alarak belirleyecek. Kısmi burslu öğrenciler okula direkt başvuruda bulunuyor. Başvurular 9 Mayıs'a kadar. 21 Mayıs'ta ise öğrenciler okulda algılama ve genel kültürü ölçen bir teste tabi tutulacak.
Özel eğitim neden gerekli?
Okulun rehber öğretmeni psikolog Nurcan Tekcan, üstün yeteneklilerin erken yaşta yönlendirildikleri zaman gelişimlerinin hızlandırılabileceğini vurgulayarak, "Üstün yeteneğin belirlenmesi için 6-16 yaş arasında çocuklara IQ hesaplaması yapılır. Üstün yetenekli çocuklar özel eğitim almazsa, belli bir yaştan sonra yetenekleri normalleşiyor. Psikolojik bozukluklar da yaşayabiliyorlar, mutsuz oluyorlar. Üstün yetenekliler eğitim aldıklarında lider olarak yetişme sanşına sahipken eğitim almadıkları takdirde sıradanlaşıyorlar" diye konuştu.


Sadece biraz duyarlılık
İki yıldır Göztepe Dosteller İşitme Engelliler Okulu'nda çalışan Sabancı Üniversitesi öğrencileri, engelli çocukları içlerine kapandıkları dünyadan kurtarmayı başardı

Sabancı Üniversitesi öğrencileri zorunlu ders olarak aldığı Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) sayesinde kadınlardan sokak çocuklarına engellilerden insan haklarına kadar birçok konuda proje üretti. Altı yıldır sivil toplum örgütleri kadar etkili çalışan öğrenciler 201 proje uygulayarak 13 bin 700 kişiye ulaştı.
Sabancı Üniversitesi'nin TDP'lerinden biri de Göztepe'deki Dosteller İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda yürütülüyor. İlköğretim okulunda pansiyonda kalan 50 öğrenci her pazartesi etüt saatlerinde üniversite öğrencileriyle bir araya geliyor. Birlikte geçirilen zamanın işitme engelli öğrenciler için anlamı çok büyük. Çünkü öğrenciler 'yok sayıldıkları dünya'dan olan kişilere kendilerini ifade etmeyi öğreniyor. Okulda yapılan çalışmalarla öğrencilerin özgüven kazanması amaçlanıyor.
Ortak dil sevgi
İşitme engelli çocuklar üniversiteden gelecek 17 öğrencinin yolunu dört gözle bekliyor. Üniversiteliler geldiğinde okulda büyük bir coşku yaşanıyor. İşitme engelli çocukların ilk işi artık ağabey ve ablaları gibi gördükleri öğrencilere sarılmak oluyor. Sonra başlıyorlar bir hafta boyunca neler yaptıklarını anlatmaya. Üniversite öğrencilerinin çoğu işaret dili bilmiyor. Kimi zaman yazarak, kimi zaman da beden diliyle anlaşıyorlar. Aslında kullandıkları ortak dil sevginin ve anlayışın dili. Bazı öğrenciler işaret dilini de öğrenmiş. Bir grup boncuk dizip takı yapıyor, diğer grup futbol ve yakartop oynuyor, diğerleri ise bir sınıfa toplanmış hararetli hararetli sohbet ediyor. Birlikte geçirilen bir buçuk saat sona erdiğinde iki taraf da mutlu ayrılıyor birbirinden. Üniversitelilerin okulda yürüttüğü proje sadece biraz duyarlılık ve özveriyle engellilerin kendi dünyalarından çıkıp toplumsal hayata çok rahat uyum sağladıklarını kanıtlıyor.
Öğrenciler de gönülden bağlı
Projeye katılan üniversite öğrencileri de hallerinden memnun. Duygu Çakmak iki yıldır işitme engelli öğrencilerle birlikte vakit geçiriyor. Çocuklarla arasındaki iletişim görülmeye değer. Çakmak çocuklara inanılmaz bağlandığını anlatarak, "Zorunlu olarak başladığım bir projeydi. Ancak daha sonra çok büyük keyif aldım. Böyle bir sorumluluk almak tamamen yeni bir şeydi bizim için. Kendinizi işe yarar hissediyorsunuz. Çaba harcamak ve sonucunu almak çok güzel. Engellilerin farklı olmadıklarını anlıyorsunuz ve bu konuda çok daha duyarlı davranabilmek önemli" diye konuşuyor. Burak Koyuncu da projeye başlayıp bırakmayanlardan. Koyuncu çocuklarla geçirdiği zaman boyunca işaret dilini de öğrenmiş.
'TDP, sivil toplum için iyi bir kaynak'
TDP'lerin koordinatörü Tara Hopkins, üniversitenin ilk yılında öğrencilerin zorunlu ders olarak aldığı projenin gelişimi için altı yıldır uğraşıyor. Hopkins, bu işe başladıklarında kimsenin ne yapmak istediklerini anlamadığını söylüyor. Sivil toplum örgütlerine ulaşmakta zorlandıklarını anlatan Hopkins şöyle konuşuyor: "Son birkaç yıldır milli eğitimle de çalışıyoruz. İlköğretim okullarında uygulanan birçok proje var. Yazın da Güneydoğu Anadolu'da projeler yapıyoruz. Bir çocuk kendini daha iyi hissederse kendisi için çok daha fazla uğraşabilir. Ama kendini iyi hissetmezse eğitimi için uğraşmaz." Yaşar Adanalı ise öğrenciyken başladığı projelere mezun olduktan sonra da proje asistanı olarak devam ediyor. Adanalı, TDP'lerin Türk sivil toplumuna iyi bir kaynak yetiştiğini vurgulayarak, "Projelerle siyasi görüşüm, hayata bakışım örtüşüyor. Devam edeceğim" diyor.


Üniversitelinin etkinlik ajandası
KONSER

Boğaziçi Üniversitesi
 • 4 Nisan Pazartesi, 17.30, 7 Nisan Perşembe 20.00, 9 Nisan Cumartesi 15.00'te Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü öğrencilerinin verdiği 'Gitarla Yolculuk' konseri, Kültür Merkezi Büyük Toplantı Salonu.
 • 6 Nisan Carşamba, 19.30'da Freiburg Baroque Consort Klasik Müzik Konseri, Kültür Merkezi Büyük Toplantı Salonu.

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • 12 Nisan Salı, Oytun Eren Piyano Konseri, Oditoryum.
 • 13 Nisan Çarşamba, 14.00, Üfleme Orkestrası Konseri, Oditoryum.

  Hacettepe Üniversitesi
 • 2 Nisan Cumartesi, 20.00'de Hacettepe Senfoni Orkestrası, Kültür Merkezi M Salonu, Sıhhiye.
 • 12 Nisan Salı, 19.00'da Türk Halk Müziği Korosu Konseri, Kültür Merkezi M Salonu, Sıhhiye.

  Yıldız Teknik Üniversitesi
 • 19 Nisan Salı, 14.00 ve 22.00'de, Viyolonsel Resitali, Oditoryum.

  Yeditepe Üniversitesi
 • 1 Nisan Cuma, 20.00'de, Tekfen Filarmoni Orkestrası Solistleri, Rektörlük, İnan Kıraç Salonu.

  PANEL

  Bilgi Üniversitesi
 • 2-3 Nisan, 2. Çizgili Günler Şenliği kapsamında çizer, koleksiyoner, yayınevleri, çizgi roman profesyonelleri bir araya geliyor. Dolapdere Kampüsü'nde paneller, atölyeler ve gösterimler gerçekleştirilecek.

  Dokuz Eylül Üniversitesi
 • 6 Nisan Çarşamba, 13.00'te 'Bölgemizde Lojistik Sorunlar', Buca, Kaynaklar Yerleşkesi.
 • 7 Nisan Perşembe, 16.30'da 'İzmir'de Deniz Ticaretinin Geleceği', İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu.

  Hacettepe Üniversitesi
 • 5 Nisan Salı, 13.00'te Doç. Dr. Nevzat Yılmaz 'Örnekleriyle Fransız Şiiri', Kültür Merkezi K Salonu, Beytepe.
 • 7 Nisan Perşembe, 13.00'te Figen Batur 'Yaşam Kültürü', Mehmet Akif Ersoy Salonu, Beytepe.
 • 12 Nisan Salı, 13.00'te Kent Estetiği, Prof. Dr. Zafer Gençaydın, Remzi Savaş, Filiz Yenişehirlioğlu, Jale Erzen, Mehmet Akif Ersoy Salonu, Beytepe.

  Kadir Has Üniversitesi
 • 7 Nisan Perşembe, 15.30 'Türkiye'nin AB Hukukuna Uyum Sürecinde Almanya Örneği', Jürgen Gehb, Cibali Salonu.

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • 25 Nisan Pazartesi, 'Terör ve Şiddet Sempozyumu', Oditoryum.

  Maltepe Üniversitesi
 • 2 Nisan Cumartesi, 10.00'da 'Siyaset Felsefesi', Prof. Dr. Betül Çoktuksöken, Dragos Yerleşkesi.

  Yıldız Teknik Üniversitesi
 • 8 Nisan Cuma, 12.00- 17.00 arası, 'Formula 1', Okay Karacan, Poyraz Avcı, Konferans Salonu.
 • 13 Nisan Çarşamba, 9.00-11.00 arası 'Alternatif Enerji Kaynakları Konferansı', Oditoryum.

  SEMİNER-KURS

  Koç Üniversitesi
 • 1-4 Nisan, 09.00-17.00 arası Pazarlama Eğitimleri, SOS B07-08-21.
 • 2 Nisan Cumartesi, 09.00-17.00 arası İnternet Kursu, SOS Z11.

  Yıldız Teknik Üniversitesi
 • 15 Nisan Cuma, 12.00-13.00 arası 'Sözlü Sunum Teknikleri', Konferans Salonu.  Hacettepe Üniversitesi
 • 5-22 Nisan, Hacettepe Güzel Sanatlar Derneği Sergisi, Kültür Merkezi, Sanat Galerisi, Sıhhiye.

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • 4-15 Nisan'da 10. Uskon Uzay Sistemleri Öğrenci Yarışması Sergisi, Mimar Sinan Salonu.

  Yıldız Teknik Üniversitesi
 • 18-22 Nisan, 10.00-21.00 arasında Amatör Fotoğraf Günleri, Sergi Salonu.

  FİLM GÖSTERİMİ-TİYATRO

  Bilgi Üniversitesi
  Tüm film gösterimleri Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde.
 • 2 Nisan Cumartesi, Belleville'de Randevu (15.00), Ruhların Kaçışı (21.00).
 • 3 Nisan Pazar, Ruhların Kaçışı (12.00).
 • 4 Nisan Pazartesi, Can Baz (15.00), Belleville'de Randevu (17.00), Ruhların Kaçışı (20.00).
 • 8 Nisan Cuma, Türk kızı, gök kızı, Atatürk kızı, Sabiha Gökçen (17.00).

  Sabancı Üniversitesi
  Tiyatro Şenliği kapsamında tüm oyunlar ücretsiz. Saat 20.00'de başlayacak oyunlar Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde oynanacak.
 • 3 Nisan Pazar, Son Harem, İtalya, Teatro Di Refredi.
 • 8 Nisan Cuma Don Juan, Rusya, St. Petersburg Vera Komissarhavzskaya.
  11 Nisan Pazartesi, Medeea, ABD La Mama Actors Without Borders.


  • http://www.radikal.com.tr/7424807424800

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.