Eğitimcilere göre 'sindirme' girişimi

Eğitim sendikaları, ÇYDD gibi kuruluşların tarikatları ürküttüğü için hedef alındığını söyledi, kafalara yerleşen 'Muhalifler sindiriliyor' düşüncesine karşı uyardı

ANKARA - Ergenekon soruşturmasının Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gibi eğitim gönüllülerini ve rektörleri vurması eğitim camiasında tepkiye yol açtı.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Ergenekon iddiaları toplum vicdanında ciddi rahatsızlık oluşturmaya başladı. Toplum, ‘hukuk devletinde hukuk ihlalleri mi olmaktadır’ diye düşünmeye başladı. En önemlisi de ‘acaba muhalif  kesimler susturulmak mı istenmektedir’ gibi bir düşünce. Bir terör örgütü söz konusu ise bunların teröre hangi yönle bulaşmış olduğu kamuoyuna açık seçik paylaşılmalı, toplumda itibar gören değerli insanların sindirilmek istendiği izlenimi yerleştirilmemeli. Eğitimci kişiliği olan insanların darbeden medet umacaklarını düşünmüyorum. 
Eğitim- İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli: ÇYDD, kırsal kesimdeki zeki çocuklara eğitim veren bir kurumdur. Laik, demokratik devlete sahip çıkma yolunda önemli adımlar attı. 20 yıllık çalışmaları tarikatları ürkütmüş olacak ki; yani bu durumun arkasındaki nedenin bu olduğunu düşünüyoruz. Tarikatların ekmeğine yağ sürülecek. 
Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik: Saylan’ın kız çocuklarının okullaşmasına katkıları, öğrencilere sağladıkları burslar herkes tarafından biliniyor. Saylan’ın bu kapsama dahil edilmesi Ergenekon’un sulandırılması anlamı taşıyor. Hukuksal süreç şeffaf olarak yürütülmeli. Sayın Saylan’ın ‘Ne şeriat ne darbe’ söylemini hatırlıyoruz. Biraz da AKP hükümeti, bu dönemde kafaları karıştırmaya yönelik girişimlerle hukuka müdahale ediyor. 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük: Hayatını bilime, eğitime adamış bilim adamlarının gözaltına alınması toplum vicdanını yaraladı. Kaygı duyan herkesi, yaratılmak istenen korku imparatorluğuna karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği: Türkan Saylan’ın, suç örgütleriyle ilgili bir dava kapsamında, özel yaşamına müdahale edilerek rahatsız edilmesinin gerekçeleri bir an önce kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Üniversitelerden eylemler

Ankara Üniversitesi ile Atılım ve Ufuk Üniversitelerinin rektör ve senato üyeleri, gözaltındaki Prof. Dr. Mehmet Haberal’a destek için Başkent Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyaret etti. Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri de Tıp Fakültesi bahçesinde yakalarına beyaz kurdeleler takılı cübbeleri ve beyaz önlükleriyle eylem yaptı. (Radikal)