Eğitimcilere tiyatro cezası

Adapazarı Atatürk Lisesi Tiyatro Günleri kapsamında sahneleyecekleri oyun, askerlikle ilgili bölümleri nedeniyle 1. Tugay Komutanlığı'nca valiliğe şikâyet edilen beş eğitimci, uyarı cezası aldı.

SAKARYA - Adapazarı Atatürk Lisesi Tiyatro Günleri kapsamında sahneleyecekleri oyun, askerlikle ilgili bölümleri nedeniyle 1. Tugay Komutanlığı'nca valiliğe şikâyet edilen beş eğitimci, uyarı cezası aldı.
Edebiyat öğretmenleri Hasan Yolcu, Faik Kestane ve Leyla Eker, Yılmaz Erdoğan'ın 'Kadınlık Bizde Kalsın' adlı oyunundan da bölümler ekledikleri 'Bizim Aile' adlı oyunda kullanmak üzere üniformaya ihtiyaç duyunca 1. Tugay Komutanlığı'na başvurdu. Komutanlığın, "Oyunu okuyalım. Uygunsa veririz" yanıtı üzerine öğretmenler metni gönderdi. Bir süre sonra Milli Eğitim İl Müdürlüğü Teftiş Kurulu'na çağrılan öğretmenler burada, askerlikle ilgili bölümlerden rahatsız olan komutanlığın valiliğe yaptığı suç duyurusu nedeniyle haklarında soruşturma başlatıldığını öğrendi. Okul müdürü Talha Yaycı ile müdür yardımcısı Nilgün Uygur da soruşturmaya dahil edildi. Milli Eğitim Müdürvekili Murat Yazıcı, bir yazıyla beş eğitimciye uyarı cezası verildiğini duyurdu.