Eğitimde bağış için düzenleme

Velilerle okul yönetimlerini karşı karşıya getiren bağış toplama, yeni düzene bağlanacak. Tasarıya göre bağışı okul aile birliği alacak. CHP'liler, "Eğitimi paralı yapmanın bir yolu" dedi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Her eğitim öğretim yılı başında veliler ile okul yönetimlerini karşı karşıya getiren 'bağış toplama' tartışmalarında yükü üstünden atmaya çalışan hükümet, tartışmanın taraflarını değiştiriyor. Meclis'te komisyonda görüşülecek tasarı yasalaştığında bağışları okul aile birlikleri toplayacak.
Her yıl yaşanan 'zorunlu bağış' tartışmaları üzerine hükümet konuyu yasa ile çözme kararı aldı. TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda gelecek hafta çarşamba günü ele alınacak olan tasarı ile Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 'okul ile ailenin işbirliği' başlıklı 16. maddesinde değişiklik öngörülüyor. Tasarı ile eğitim kurumlarının amaçlarını gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak için oluşturulan 'okul aile birliklerine' bazı yetkiler veriliyor.
Okul aile birlikleri; okulların eğitim ve öğretim hizmetlerine etkinlik, ve verimlilik kazandırmak, okulların ve maddi imkânlardan yoksun öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bağış kabul edebilecek. Maddi katkı sağlamak amacıyla sosyal ve kültürel etkinlikler ve kampanyalar düzenleyebilecek. Kantin, açık alan, salon ve benzeri yerleri işletip işlettirebilecek. Okul aile birliklerinin gelirleri ise her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olacak.
CHP: Yanlış yapılıyor
CHP, 'zorunlu bağış' konusunda hükümetin bulduğu formüle karşı çıkıyor. TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Gazalcı, okul aile birliklerinin eğitimin niteliğini yükseltmek amacıyla kurulduğuna dikkati çekerek, "Öğrenci ile arasındaki ilişki eğitim sorunları olan bu birlikler para toplayan bir şirket haline dönüşecek. Eğitimin sorunları yerine bağış toplama, kantin, otopark işletme işleriyle uğraşacak" dedi.