Eğitimde büyük telaş

Okul-veli karşı karşıya
Eğitim sistemindeki sorunlar kendini kayıtların ilk gününde hissettirdi. Ödenek sıkıntısındaki okullarla veliler 'zorunlu bağış' yüzünden yine karşı karşıya geldi. Kayıt kuyrukları uzarken öğrenciler, 'eski ders kitabı' satan yerlere akın etti.
Emeklilere de görev
'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası' için hazırlık sürerken, öğretmen cephesinde durum şöyle: 30 bin kadro için yoğun başvuru var. Açığı kapatmak için 5 bin emekli öğretmene de görev verilecek.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - 2001-2002 eğitim yılının bu hafta başlayan kayıt dönemi 'zorunlu bağış' sorununu da beraberinde getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı ve il müdürlükleri bağış adı altında kayıt parası alınmasını yasakladı. Ancak birçok veli yine çocuklarını
istedikleri okullara kayıt ettirebilmek için bağış adı altında para ödemek gerçeğiyle karşı karşıya. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü buna karşı önlem olarak 'Alo Kayıt Hattı'nı devreye soktu. Okul müdürleri ise bakanlığın nisan ayındaki tasarruf genelgesiyle beraber daha da zor duruma girdiklerini ve kendi kaynaklarını yaratmak zorunda olduklarını savunuyor.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey,
muhtarlıkların, farklı semt ve mahallelerde oturanlara gerçek dışı ikametgâh vermemeleri konusunda uyarıldığını ifade etti. Bazı okullara ilginin çok yoğun olduğunu, okulların da bunun önüne geçebilmek için yüksek miktarlarda bağış istediğini belirten Balıbey, "En iyi okul en yakın okuldur. Veliler kendi yöreleri dışında okulu seçtikleri için hata yapıyor. Okul yönetimlerinin bunda fayda sağlamaya çalışmaları da yanlıştır" diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın nisan ayında yayımladığı tasarruf genelgesiyle ilgili değerlendirme yapan Balıbey, "Okulların da durumu zor, bağışlar onlar için çok önem taşıyor. Bu bir ikilem" dedi. Bu yıl
İstanbul'da birçok yeni okulun eğitim-öğretim hayatına başlayacağına dikkat çeken Balıbey, "Bu okulların hizmetlisi yok. Okullar bu hizmetliyi de kendileri bulup maaşını ödeyecekler" diye konuştu.
Bağışa hayır denmeyecek
Bağış konusunda okul müdürlerini bir kez daha uyaran Balıbey, "Velilerden zorla bağış alınmayacak. Ancak kayıttan sonra okula yardım etmek isteyenlerin bağışlarına da 'hayır' denmeyecek" dedi.
Balıbey, bu konuda daha önce oluşturulan
'Alo Kayıt Hattı'nın işlevini sürdüreceğini ifade ederek, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki hatta, üç ilköğretim müfettişi ile bir şube müdürü sürekli görev yapacak. Buna ilaveten ilçelerde de
iki müfettiş ile bir şube müdürü bulunacak. Vatandaşlar buraya telefonla veya doğrudan başvuruda bulunarak sorunlarını çözebilecek. Geçen yıl günde 200'ün üzerinde başvuru yapılmıştı" diye konuştu.
'Eve yakın okulu seçin'
Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Başkanı Enver Önder de, 'Hem bağış alınmayacak hem de eğitime fazla pay ayrılmayacak' anlayışının büyük bir çelişki olduğunu ifade etti. Kayıt parası uygulamasının velilerin tutumundan da kaynaklandığını söyleyen Önder, "Özellikle, isim yapmış okullara, kapasitesinden fazla başvuru yapılıyor. Bu sebeple para istenmesi daha 'haklı' bir hale geliyor. Oysa öğrenci için en doğru olanı evine yakın olan okuldur" dedi. Önder eve yakın okulun yararlarını ise şöyle sıraladı:
"Çocuğun çantasını sallayıp yürüyerek okula gitmesi onun okula ısınmasını ve benimsemesini sağlar. Ayrıca veli ile okul
arasındaki iletişimi de artırır."
'Alo Kayıt Hattı': 0212 542 32 23 ve 511 01 02.
***
Ödenek isteme benden!
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, nisan ayında yayımladığı tasarruf genelgesinde öğrencilerin musluk tamir etmesini, cam takmasını ve sınıf boyamasını öngören maddeler yer aldı. Mevcut projeler tamamlanmadan yeni proje teklifinde bulunulmaması da istenen genelge özetle şöyle: "Boya, cam, kireç, musluk gibi malzeme satın alınıp, kullanımdan doğan hasarların bakım işi, olanaklar ölçüsünde yardımcı hizmetler personeline, uygun kuruluşlara, okullarda 'pratik yapsınlar' diye öğrencilere, döner sermaye işletmelerine yaptırılabilir. Ayrıca bu işlerin yapımında yerel katkı sağlanabilecektir. Birimlerin ısıtma sistemlerinde değişiklik yapılması için ödenek istenmeyecek. Yaptırılan iş için katma değer vergisi ödemesi için ayrıca ödenek istenmeyecek."