'Eğitimde ceza olmaz'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitimde özendirme, teşvik etme ve mükafatlandırmanın, cezalandırma ve tehdit etmeden daha önemli pedagojik unsurlar olduğunu söyledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitimde özendirme, teşvik etme ve mükafatlandırmanın, cezalandırma ve tehdit etmeden daha önemli pedagojik unsurlar olduğunu söyledi. Dün, TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması ödül törenine katılan Çelik, cezalandırma ve tehdidin eğitimde kesinlikle yeri olmadığını ifade etti.
Çelik, bir kişi iyi bir örnek ortaya koyduğunda teşvik edilmezse arkasının gelmeyeceğini belirterek, çalışmaların teşvik edilmesini istedi. Dünyada bilime sağlanan imkân ve katkılar açısından üç kutup bulunduğunu kaydeden Çelik, bunları ABD, Japonya ve AB olarak sıraladı.
AB'nin araştırma fonlarına ayrılan kaynaklar itibarıyla ABD ve Japonya'yı geçtiğini belirten Çelik, Türkiye'nin bu üç kutbun neresinde olacağına karar vermesi ve adımlarını ona göre atması gerektiğini kaydetti. Bakan Çelik, AB Avrupa araştırma fonlarının zirveye ulaştığını vurgulayarak, "Okyanus kadar büyük olan 17.5 milyar avroluk bu kaynaktan biz de maksimum düzeyde yararlanmalıyız" dedi. Çelik, özel sektörün de Ar-Ge çalışmalarına gereken önemi vermesini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7477997477990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.