'Eğitimde ceza yok'

Okullarda zaman zaman dayak, kulak çekme, sınıf dışına çıkarma, kapı önünde ayakta bekletme şeklinde uygulanan...

İSTANBUL - Okullarda zaman zaman dayak, kulak çekme, sınıf dışına çıkarma, kapı önünde ayakta bekletme şeklinde uygulanan cezaların, çocukları eğitimden uzaklaştırdığı belirtildi.
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, yaptığı açıklamada toplam kaliteyi yakalamak için öğretmenlerin, her türlü eğitim ve öğretim yönlendirmesinde çocuklara mutlaka rehberlik hizmeti vermeleri gerektiğini söyledi. Eğitim sisteminde ceza ve şiddete karşı olduklarını belirten Balıbey,
"Okullarda ceza ve şiddet ile çocuğa yaptırımlar uygulamak, o çocukta ömür boyu öğretmene ve eğitime karşı bir burukluk ve kırgınlık yaratır. Böyle uygulamalarla ilgili duyum aldığımızda müdahale ediyoruz. Ceza, eğitim ve disiplin amaçlı olamaz. Ceza, çocuğun ruh dünyasını sarsacak, onda ömür boyu hasar yapacak bir uygulama. Bu çok yanlış ve kabul edilemez" diye konuştu.
Yaramazlığa da hoşgörü
Psikiyatr Dr. Nihat Kaya da, cezanın eğitimde yerinin olmaması gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "Çocuklar zaman zaman kuralların dışına çıkacaktır, yaramazlık yapacaktır. Buna imkân tanımak ve hoşgörüyle karşılamak lazım. Ceza verilen öğrencilerde öğretmenine,
derse, okula karşı soğukluk ve ilgisizlik gelişebilir, arkadaşlarının yanında aşağılık kompleksine kapılabilir. Ceza yerine başarılı yanlarını ön plana çıkarıcı tarzda davranıldığı takdirde, o çocuk olumsuz davranışa daha az sapar. Olumlu davranışlarına vurgu yapıldıkça, daima o yanını sürekli geliştirmeye, onay ve takdir görmeye yönelir."